Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 22.06.2021 i noc 22/23.06.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.06.2021, godz. 08:00 CEST do 23.06.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa od Opolszczyzny-Podkarpacia po Pobrzeże Gdańskie-Podlasie głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu, porywistego wiatru, w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 22.06.2021 i noc 22/23.06.2021

We wtorek nasz kraj będzie pod wpływem niżu znad południowej Szwecji, z którym związany będzie chłodny front atmosferyczny przemieszczający się z zachodu na wschód Polski. Bezpośrednio przed frontem prognozowana jest dolnotroposferyczna strefa zbieżności wiatru. Z kolei w godzinach wieczornych i nocnych dojdzie do zafalowania na froncie i przejścia centrum niżu od południowej części kraju przez środkową aż po północny-wschód. Do Polski przy powierzchni ziemi napływać będzie wilgotna i niestabilna masa powietrza zwrotnikowego.

OMÓWIENIE:

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia

Już w godzinach przedpołudniowych w wyniku przemieszczającej się na wschód wilgotnej (PW do 40-45 mm) i niestabilnej (CAPE do 1500-2500 J/kg) masy powietrza możliwe jest pojawienie się burz. Proces ten będzie wspomagany obecnością strefy konwergencji wiatru bezpośrednio przed chłodnym frontem atmosferycznym. Warunki kinematyczne punktowo będą podwyższone, przede wszystkim w północnej części Polski ścinanie prędkościowe wiatru w dolnych 6 km troposfery wzrośnie do 15 m/s, natomiast skrętność kierunkowa najwyższa będzie w centrum i na południowym-zachodzie (SRH 0-3 km do 200-400 m2/s2). W takich warunkach największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu do około 30-40 mm w czasie trwania zjawiska, a w przypadku zmniejszonego przepływu nawet powyżej 40 mm. Dodatkowo pojawią się opady gradu do 2-4 cm, lokalnie nawet do 5 cm lub więcej. Nie można wykluczyć silnego wiatru, który w porywach będzie osiągać prędkości dochodzące do 90-100 km/h. Burze początkowo będą w formie rozproszonych izolowanych komórek, które w miejscach lepszych warunków kinematycznych będą łączyć się w struktury wielokomórkowe. Skrętność wiatru będzie też dogodna dla powstawania superkomórek burzowych, a podczas ich przejścia prognozowane wartości zagrożeń mogą zostać przekroczone. Nie można wykluczyć też trąby powietrznej. Burze będą przemieszczać się głównie na północny-wschód lub północ, północny wschód (NNE). Jak wspomniano, pierwsze z nich mogą pojawić się już przed południem a ostatnie zaczną zanikać prawdopodobnie nad ranem w środę.

Obszar objęty możliwością burz

Głównie na zachodzie i krańcach wschodnich burze będą głównie rozproszone lub utworzą niewielkie struktury wielokomórkowe. Zjawiska im towarzyszące nie będą tak intensywne jak w regionie objętym 1 stopniem zagrożenia. Największym zagrożeniem z ich strony będą opady deszczu oraz gradu.

Ze względu na warunki z pogranicza 1 i 2 stopnia ostrzeżenia możliwa jest aktualizacja zagrożenia do 2 stopnia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz