Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 26.07.2021 i noc 26/27.07.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  26.07.2021, godz. 08:00 CEST do 27.07.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGRÓZENIA zostaje wydany dla zachodu, południa, centrum i częściowo wschodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 26.07.2021 i noc 26/27.07.2021

Nad Europą Zachodnią i Środkową z północy na południe przebiega rozległa bruzda obniżonego ciśnienia. W obrębie tej bruzdy tworzą się niewielkie ośrodki niżowe. Na zachód od Polski znajduje się wolno przemieszczający się na wschód chłodny front atmosferyczny. Front ten jest jednak dość słaby, ponadto będzie stopniowo przekształcał się w okluzję. Przed strefą frontową prognozowany jest rozwój stref zbieżności wiatru. Wiele takich stref może uformować się w ciągu kolejnych kilku dni w Europie Środkowej. Do Polski z południa będzie napływało powietrze zwrotnikowe. Napływ ten będzie jednak odbywał się powoli, a w środę znaczną część kraju prawdopodobnie opanuje już nieznacznie chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego. Powietrze napływające do Polski będzie zasobne w wilgoć, stąd w najbliższych dniach prognozowany jest rozwój burz, miejscami dość silnych.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty stopniem 1. zagrożenia …
Energia CAPE na tym obszarze będzie się kształtować na poziomie 500-2000 J/kg, przy czym największe wartości osiągnie w godzinach wieczornych na południu i zachodzie Polski. Wartości wskaźników kinematycznych będą tylko nieznacznie podwyższone (DLS do 10-15 m/s, MLS do ok. 12 m/s, SRH 0-3 km do 200-250 m2/s2 na wschodzie kraju, SRH 0-1 km do ok. 150 m2/s2 również na wschodzie Polski). Dodatkowo prognozowane są dość duże wartości PW (do 35-45 mm). Przed południem i około południa w środkowej, północnej i wschodniej części kraju może występować zachmurzenie powstałe na skutek konwekcji we wcześniejszych kilkunastu godzinach. W nocy z poniedziałku na wtorek strefa największych wartości CAPE przesunie się bardziej w głąb kraju.

Inicjacja konwekcji spodziewana jest w godzinach popołudniowych, głównie na południowym zachodzie i południu kraju, ale również i w centrum Polski. Początkowo utworzą się rozproszone komórki burzowe, które miejscami dość szybko połączą się w większe klastry komórek. Niewykluczone są pojedyncze, raczej krótkotrwałe superkomórki burzowe. W nocy od południa / południowego zachodu do Polski może wkroczyć silniejszy, bardziej zorganizowany mezoskalowy układ konwekcyjny. Niektóre modele sugerują też powstanie większej burzy wielokomórkowej w woj. świętokrzyskim, lubelskim i częściowo w woj. mazowieckim.  Dość wolne przemieszczanie się burz oraz możliwość powstania układu training storms sprawi, że głównym zagrożeniem podczas ich będą nawalne opady deszczu (miejscami suma opadów z pojedynczego układu konwekcyjnego może sięgać nawet 40-60 mm). Mniejszym zagrożeniem będzie duży grad, którego średnica może wynieść  do 3-4 cm. Może on wystąpić przede wszystkim na południu i południowym wschodzie Polski. Podczas burz, zwłaszcza w przypadku mezoskalowego układu konwekcyjnego prognozowanego dla południa kraju, może wystąpić silny wiatr. W porywach może on osiągać prędkość do ok. 80-90 km/h, a w 2-3 przypadkach nawet więcej. W przypadku opadów dużego gradu, największe ich ryzyko wystąpi w ciągu dnia, w pierwszej fazie rozwoju układów konwekcyjnych. W nocy głównym zagrożeniem podczas burz pozostaną bardzo silne opady deszczu powodujące podtopienia i lokalne powodzie błyskawiczne. W drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek burze powinny stopniowo zanikać.

… pozostały obszar objęty możliwością burz …
Na tym obszarze prognozowana jest wyraźnie mniejsza energia CAPE, do ok. 300-800 J/kg. Słabe warunki kinematyczne nie będą sprzyjać powstawaniu silniejszych i trwalszych, bardziej zorganizowanych układów burzowych. Burz w tej części kraju powinno być zdecydowanie mniej, niż na obszarze objętym stopniem 1. zagrożenia. Wieczorem i w nocy mogą tu dodatkowo dotrzeć zjawiska powstałe na obszarze stopnia 1. zagrożenia. Podczas burz jedynie opady deszczu mogą w 2-4 przypadkach doprowadzić do lokalnych, niezbyt dużych podtopień. Ponadto nie prognozujemy innych groźnych zjawisk towarzyszących.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.