Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 10.08.2021 i noc 10/11.08.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  10.08.2021, godz. 08:00 CEST do 11.08.2021, godz. 08:00 CEST

…STOPIEŃ  1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru północnej, centralnej i wschodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, bardzo silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Wtorek zapowiada się dynamicznie niemal w całym kraju. Do zachodniej części Polski wkroczy zatoka z frontem zokludowanym od rozległego układu niskiego ciśnienia znajdującym się nad Morzem Północnym, który przewędruje z zachodu na wschód. Do kraju napłynie ciepła, polarnomorska masa powietrza. Przed oraz na froncie pojawi się więcej wilgoci oraz dogodne warunki termodynamiczne do powstawania komórek konwekcyjnych oraz burz, które miejscami mogą być gwałtowne.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. stopniem  zagrożenia…

W zaznaczonym rejonie spodziewamy się umiarkowanych burz. Na obszarze objętym 1. stopniem chwiejność termodynamiczna wyniesie (CAPE  400 – 1200 J/kg), a wskaźnik niestabilności atmosfery spadnie do  LI -4 ⁰C. Dodatkowo, z uwagi na obecność potencjalnej zatoki i co za tym idzie zbieżności wiatru, pojawi się silniejsze wznoszenie w środkowej troposferze. Zwiększy się również gradient środkowotroposferyczny, który wyniesie 7 – 8 ⁰C/km.

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.08.2021 i noc 10/11.08.2021

Pojawią się korzystne warunki kinematyczne ze względu na silniejszy przepływ w troposferze. Ścinanie wiatru w warstwie DLS 0–6 km wyniesie około 15 – 25 m/s, a skrętność wiatru SRH 0-3 km 100 – 200 m2/s2.  Nie wykluczone jest pojawienie się kilku superkomórek oraz większych struktur burzowych. Istnieje możliwość wystąpienia słabej trąby powietrznej.  Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, powodujące podtopienia, silne porywy wiatru, lokalnie do 80 – 100 km/h oraz opady gradu do 3 – 4 cm.

Jeśli prognozy podwyższą niektóre wartości termodynamiczne oraz rozwiną się silniejsze burze, rozważana będzie aktualizacja do 2 stopnia ostrzeżenia.

…Obszar objęty możliwością burz…

W pozostałej części kraju objętym możliwością burz spodziewamy się niższych wartości termodynamicznych (CAPE 200 – 600 J/kg, LI -3 °C).  Do tego z uwagi na większe zachmurzenie oraz słabszą kinematykę, rozwój konwekcji może być spowolniony. Burze nie powinny być aktywne elektrycznie. Tutaj głównym zagrożeniem również będą ulewne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.