Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 22.08.2021 i noc 22/23.08.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.08.2021, godz. 08:00 CEST do 23.08.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych opadów deszczu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.08.2021 i noc 22/23.08.2021

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Z zachodu Europy w kierunku Polski będzie przemieszczał się płytki, ale zasobny w wilgoć niż. W niedzielę wieczorem jego ośrodek znajdzie się na pograniczu Polski, Niemiec i Czech. Nad naszym krajem będzie zalegać dość ciepła masa powietrza polarnego morskiego, jednak od północnego zachodu, za omawianym ośrodkiem niżowym, zacznie napływać nieco chłodniejsza masa. Nad Europą Środkową nie przewiduje się zwiększonego przepływu powietrza w troposferze – w środkowej i w górnej troposferze będzie dominował niezbyt silny wiatr z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego, a w dolnej słaby wiatr wiejący przeważnie z południa i z zachodu. W warstwie granicznej prognozowane są również strefy zbieżności wiatru. Pomimo niezbyt dużej energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji w ciągu dnia prognozuje się rozwój dość licznych burz.

OMÓWIENIE:

… południe, południowy zachód i zachód Polski …
W ciągu dnia pod wpływem energii CAPE osiągającej 400-1000 J/kg i dość silnych mechanizmów wspomagających rozwój głębokiej wilgotnej konwekcji pojawią się dość liczne, choć przeważnie słabe komórki konwekcyjne. Komórki te szybko powinny utworzyć niewielkie klastry wielokomórkowe. Pod wpływem pionowego ścinania DLS do 12-15 m/s oraz SRH 0-3 km do ok. 200 m2/s2 mogą utworzyć się 2-3 niewielkie superkomórki. Ze względu na niski poziom LCL nie można wykluczyć rozwoju słabej trąby powietrznej. Głównym zagrożeniem będą jednak duże sumy opadowe związane z dużą wodnością troposfery (PW do 35-38 mm) oraz z wolnym przemieszczaniem się komórek. W związku z obecnością stref zbieżności wiatru oraz quasi-geostroficznego wymuszania wznoszenia komórki burzowe mogą być aktywne również w ciągu nocy. Burze nie będą przynosić licznych wyładowań atmosferycznych, jednak opady miejscami mogą być pokaźne (do ok. 40-60 mm), zwłaszcza w woj. dolnośląskim, lubuskim, a miejscami także w opolskim i na południu woj. wielkopolskiego. Burze w ciągu nocy mogą wbudowywać się w strefy opadów ciągłych. Ze względu na prognozowane duże sumy opadów konwekcyjnych w prognozie został wydany stopień 1. zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.