Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 25.08.2021 i noc 25/26.08.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 25.08.2021 godz. 08:00 CEST do 26.08.2021, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 25.08.2021 i noc 25/26.08.2021

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Do Polski w ciągu najbliższej doby zbliżać się będzie układ niskiego ciśnienia „nurkujący” z północy Starego Kontynentu na południe. Jego centrum przemieści się znad północnych regionów Skandynawii, nad wodami Bałtyku i wkroczy na terytorium naszego kraju w godzinach nocnych ze środy na czwartek. W obrębie niżu pojawi się dobrze rozwinięty front atmosferyczny z zachodzącą okluzją typu chłodnego. Za frontem napłynie chłodne i wilgotne powietrze z północy kontynentu. Ośrodek niskiego ciśnienia pozostanie nad Polską w kolejnych dniach, w związku z blokadą wyżową nad Europą Zachodnią.

OMÓWIENIE:

Rozwój ewentualnych burz prognozowany jest zwłaszcza na godziny nocne, po przejściu frontu wraz z napływem chłodnej, ale wilgotnej i nieznacznie chwiejnej masy powietrza. Energia CAPE wzrośnie maksymalnie do 100 – 250 J/kg, która utrzymywać się będzie także w godzinach nocnych. W obrębie niżu tworzyć się będą liczne komórki opadowe, zaciągające wilgotne i cieplejsze powietrze znad Bałtyku. Warunki kinematyczne prognozowane przez różne modele mniej więcej pokrywają się i będą sprzyjały napędzaniu konwekcji. Uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniosą od 10 do 15 m/s. Pojawią się również umiarkowane uskoki wiatru w przyziemnej warstwie troposfery 0-1 km w granicach 7-10 m/s.

W prognozowanych warunkach dojdzie przede wszystkim do rozwoju rozproszonych, głównie pojedynczych komórek opadowych i burzowych, jednak ze względu na podwyższone wartości kinematyczne nie można wykluczyć uformowania się linii szkwału lub też małego układu wielokomórkowego. Burze będą przemieszczać się w charakterystycznym kierunku obrotu niżu, z północy na południowy — wschód. Największe prawdopodobieństwo ich rozwoju prognozowane jest w północnej części Polski na Pomorzu. Natężenie zjawisk nie powinno być intensywne, jednak niektóre komórki mogą generować silne opady deszczu (maksymalna wodność troposfery wyniesie 20-25 mm), opady drobnego gradu i silniejsze porywy wiatru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.