Prognoza konwekcyjna na dzień 07.05.2022 i noc 07/08.05.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.05.2022, godz. 08:00 CEST do 08.05.2022, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Pogodę w Polsce kształtować ma zatoka niskiego ciśnienia przemieszczająca się od Skandynawii przez Bałtyk po kraje nadbałtyckie. Oś zatoki skierowana ma być z północnego-wschodu  na południowy-zachód. Wzdłuż osi zatoki z północnego-zachodu na południowy-wschód kraju przesuwać się będzie chłodny front atmosferyczny.  W strefie frontalnej rozwiną się lokalne burze o słabej i umiarkowanej intensywności. Na południowym-wschodzie kraju zjawiska konwekcyjne związane będą z lokalnym płytkim niżem barycznym.  Ich rozwój może być znacząco wspomagany przez wymuszanie orograficzne wnoszenia powietrza.

Prognoza konwekcyjna na 07.05.2022

OMÓWIENIE:

… Północna, centralna i zachodnia część Polski…

W ciągu dnia na skutek insolacji wzrośnie chwiejność atmosferyczna. Wartości parametru SBCAPE osiągać mogą maksymalnie w zachodniej części kraju ok. 600 j/kg. W centrum i na północy kraju prognozuje się większe zachmurzenie i mniejsze usłonecznienie wskutek czego niestabilność atmosferyczna okaże się niższa. Wyższe prawdopodobieństwo burz na zachodzie kraju wynika także z prognozowanej wyraźniejszej strefy konwergencji wiatru. Warunki kinematyczne będą słabe. Tylko lokalnie uskok wiatru z warstwy 0-6 km (DLS) przekroczyć może 10 m/s. Słabo zorganizowane burze przemieszczać się mają powoli z północnego-zachodu na południowy-wschód. Komórki burzowe przynosić mogą silniejsze opady deszczu (do 15 mm) i silniejsze porywy wiatru ( do 70 km/h) jak i drobny grad (do 1-2 cm średnicy).

… Południowo-wschodnia część Polski…

Aktywne burze rozwijać się mają głównie poza granicami Polski. Na obszarze Karpat i Kotliny Podkarpackiej zjawiska konwekcyjne wystąpić mogą lokalnie. Warunki termodynamiczne jak i kinematyczne będą słabe. Prognozowana jest słaba chwiejność termodynamiczna jak i słabe uskoki prędkościowe czy kierunkowe wiatru. Inicjacja  burz będzie jednak wspomagana poprzez orografię terenu.  Komórki burzowe przynosić mogą silniejsze opady deszczu (do 15 mm) i silniejsze porywy wiatru ( do 70 km/h) jak i drobny grad (do 1-2 cm średnicy).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.