Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.06.2022 i noc 01/02.06.2022

ROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.06.2022, godz. 08:00 CEST do 02.06.2022, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu jak i opadów dużego gradu, a w mniejszym stopniu ze względu na silne porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Od zachodu nad Polskę Północną nasunie się zatoka niskiego ciśnienia powiązana z niżem znad Skandynawii. W pobliżu pofalowanego frontu atmosferycznego przy silniejszych ruchach wznoszących powietrza dojdzie do rozwoju głębokiej wilgotnej konwekcji. Rozwijające się burze miejscami mogą być gwałtowne.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.06.2022 i noc 01/02.06.2022

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Chwiejność atmosferyczna osiągnie umiarkowane wartości. Wskaźnik MLCAPE wynieść może maksymalnie ok. 1000 J/kg. W środowisku umiarkowanej niestabilności atmosfery pojawią się słabe i umiarkowane uskoki wiatru. Parametr SHEAR 0-6 km osiągnie ok. 10-15 m/s, LLS przekroczy 5 m/s. Spodziewamy się dużej wilgotności względnej powietrza jak i wysokiego gradientu pionowego temperatury w dolnej troposferze. Zaistnieją dobre warunki do rozwoju głębokiej wilgotnej konwekcji. W wyznaczonym obszarze burze przechodzić będą głównie wcześnie popołudniu, a także w godzinach przedpołudniowych. Przemieszczać się mają z południowego-zachodu na północny-wschód. Nie wyklucza się rozwoju większego układu burzowego. Burze mogą nieść za sobą przede wszystkim silne opady deszczu (do 30 mm), opady gradu (do 3 cm średnicy) jak i w mniejszym stopniu silniejsze porywy wiatru (do 80 km/h).

… Pozostały obszar objęty możliwością burz…

W regionie tym prognozuje się burze izolowane powstałe na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Rozwijać się one mogą przed południem jak i popołudniu. Na godziny wieczorne prognozowany jest zanik zjawisk konwekcyjnych.  Burze mogą nieść za sobą silne opady deszczu (do 20 -30 mm), opady drobnego gradu (do 2 cm średnicy) jak i w mniejszym stopniu silniejsze porywy wiatru (do 70 km/h).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.