Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 10.06.2022 i noc 10/11.06.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.06.2022, godz. 08:00 CEST do 11.06.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. podkarpackiego i częściowo dla małopolskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego głównie ze względu na ryzyko wystąpienia bardzo silnych opadów deszczu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu oraz bardzo silnego wiatru.

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.06.2022 i noc 10/11.06.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZA:

Coraz większy wpływ na pogodę w Polsce będzie odgrywał klin rozległego wyżu znad Północnego Atlantyku. Wschodnia połowa kraju ma być pod wpływem słabnącego systemu frontów atmosferycznych. We wschodniej części kraju zaznaczy się także cieplejsza i wilgotniejsza, chwiejna masa powietrza. Masa ta będzie jednak stopniowo odsuwała się na wschód. Bardzo mały gradient ciśnienia atmosferycznego przyczyni się do niewielkiej prędkości wiatru w praktycznie całym pionowym profilu troposfery. To z kolei będzie się przekładało na małe wartości wskaźników kinematycznych, co znacznie ograniczy szanse na rozwój bardziej zorganizowanych, trwałych i silnych układów burzowych.

OMÓWIENIE:

… Wschód i południowy wschód Polski …
Kombinacja energii CAPE do ok. 1500-2000 J/kg ze słabym pionowym ścinaniem wiatru (DLS do ok. 10-12 m/s, MLS i LLS poniżej 10 m/s) sprawi, że komórki burzowe nie będą organizowały się w trwałe i silne układy. W strefie zbieżności wiatru położonej wzdłuż wschodniej granicy kraju już około południa zaczną się rozwijać początkowo rozproszone komórki burzowe, które następnie utworzą niezorganizowany, silnie wydłużony, prawie stacjonarny układ wielokomórkowy. Taki tryb konwekcji sprawi, że już po 3-4 godzinach od jej inicjacji liczba silniejszych ośrodków burzowych zacznie szybko spadać. Zupełny zanik zjawisk nastąpi jednak dopiero pod wieczór lub w pierwszej części nocy z piątku na sobotę. Trzeba również zaznaczyć, że nie wiadomo czy strefa konwergencji wiatru będzie znajdować się w Polsce, czy już za jej wschodnią granicą. Jest to zależne od zasięgu strefy wypływu z burz, które miały miejsce w czwartek wieczorem w centralnej części kraju. Nieco bardziej trwałe burze prognozowane są na terenach górskich i podgórskich, gdzie dodatkowym czynnikiem sprzyjającym ich rozwojowi będzie wymuszanie orograficzne. Istnieje tu podwyższone ryzyko wystąpienia dużych sum opadowych (do ok. 40-50 mm) powodujących podtopienia, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne. Ponadto najsilniejsze ośrodki burzowe występujące wzdłuż wschodniej granicy kraju mogą przynosić silne porywy wiatru (do ok. 70-80 km/h, w 3-4 przypadkach więcej) oraz opady gradu o średnicy do 2-4 cm. W związku z dużą wartością SBCAPE w warstwie 0-2 km AGL oraz z obecnością strefy zbieżności wiatru, nie wyklucza się rozwoju 2-3 trąb powietrznych typu landspout. 1. stopień zagrożenia zostaje wydany dla południowo-wschodniej i częściowo wschodniej części kraju, gdzie prognozowane jest największe prawdopodobieństwo nawalnych opadów dających lokalne podtopienia, a także istnieją większe szanse na wystąpienie opadów gradu i punktowych uderzeń bardzo silnego wiatru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.