Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 14.07.2022 i noc 14/15.07.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.07.2022 godz. 08:00 CEST do 15.07.2022, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, opadów gradu, punktowo silnych porywów wiatru, a także w mniejszym stopniu ze względu na możliwość wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 14.07.2022 i noc 14/15.07.2022

Wypełniający się powoli ośrodek niskiego ciśnienia, który stacjonował przez kilka dni w obrębie Polski, będzie odsuwał się coraz dalej na wschód od naszego kraju w kierunku Rosji. Tym samym rozpocznie się swobodny napływ powietrza z zachodu, związany z uaktywnieniem cyrkulacji strefowej. Krótkotrwałe ocieplenie, związane z pojawieniem się cieplejszej, polarno-morskiej masy powietrza, będzie szybko wypierane przez nasuwający się chłodny front atmosferyczny, który przejdzie przez nasz kraj w czwartek. W ciągu dnia front będzie przemieszczał się nad południową częścią kraju, w obrębie którego rozwiną się burze. W kolejnych godzinach dojdzie do zafalowania na froncie, a burze możliwe będą także w nocy z czwartku na piątek. Za frontem będzie napływać chłodniejsza, świeża polarno-morska masa powietrza, która utrzyma się przez kilka najbliższych dni.

OMÓWIENIE:

… Polska południowa – obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Pierwszy z omawianych obszarów to południe kraju, gdzie pojawi się korzystne środowisko do rozwoju potencjalnie silnych burz. W tym regionie prognozowana jest raczej niewielka chwiejność w atmosferze (na ogół 200-400 J/kg, choć lokalnie może przekroczyć 500-600 J/kg). Natomiast pojawią się dogodne warunki kinematyczne do rozwoju niebezpiecznych burz superkomórkowych w warunkach tzw. „low CAPE/high shear”. Pionowe uskoki prędkościowe i kierunkowe wiatru dla profilu 0-6 km będą przekraczać 20 m/s (miejscami nawet 25 m/s). Znacznie podwyższona skrętność wiatru prognozowana jest również w warstwie 0-3 km (powyżej 15-20 m/s). Parametr SRH w obszarze objętym 1. Stopniem zagrożenia będzie przekraczać 150-200 m2/s2, natomiast według niektórych modeli prognozowane są nawet wartości powyżej 300 m2/s2. Takie warunki termodynamiczne, sugerują rozwój kilku, potencjalnie niebezpiecznych superkomórek burzowych. Uskoki wiatru w najniższej, przyziemnej warstwie powinny być nieco słabsze, dlatego też ryzyko rozwoju trąb powietrznych związanych z mezocyklonem będzie mniejsze, choć nie jest całkowicie wykluczone. W trakcie trwania burz, należy liczyć się z innymi zjawiskami towarzyszącymi: silnymi porywami wiatru, opadami gradu (raczej o niedużej średnicy) oraz intensywnymi opadami deszczu (wodność troposfery przekroczy 30-35 mm).

Pod wieczór, a także w nocy z czwartku na piątek burze będą przemieszczać stopniowo na wschód naszego kraju. Jednym z możliwych scenariuszy jest rozwój niewielkiego układu wielokomórkowego/liniowego wędrującego bardziej południową części kraju albo nieco bardziej na północ w obrębie woj. świętokrzyskiego/lubelskiego, gdzie prognozowana jest przez całą noc oraz nad ranem, niewielka ilość najbardziej niestabilnej energii MUCAPE.   

… Polska północna …

Na Wybrzeżu warunki środowiskowe do rozwoju burz będą dużo słabsze, aniżeli na południu Polski. W północnych regionach kraju prognozowana jest niezbyt duża energia CAPE w granicach 200-300 J/kg. Uskoki wiatru, będą również słabsze niż w południowej części kraju (w godzinach popołudniowych wyniosą około 10-15 m/s w warstwie 0-6 km). Nieco lepsze mogą być, wgłębi kraju. Natomiast w wielu miejscach pojawi się całkiem spory pionowy gradient temperatury, który doprowadzi do rozwoju wielu komórek konwekcyjnych w chłodnej, polarno-morskiej masie powietrza. Niektóre z tych komórek, mogą przynieść pojedyncze, raczej rozproszone burze o niedużej sile. Wieczorem bądź też w nocy z czwartku na piątek, możliwe będzie utworzenie się raczej niewielkiego układu wielokomórkowego przemieszczającego się znad Bałtyku nad Obwód Kaliningradzki. Burze nie powinny wkraczać nad obszar Polski północno-wschodniej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.