Prognoza konwekcyjna na dzień 16.07.2022 i noc 16/17.07.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.07.2022 godz.08:00 CEST do 17.07.2022, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej i centralnej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i możliwość wystąpienia trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Pogodę w Polsce kształtować ma zatoka niskiego ciśnienia przemieszczająca się od Skandynawii przez Bałtyk. Oś zatoki przebiegać ma z polnocnego-wschodu na południowy-zachód. Wzdłuż niej przez Polskę wędrować ma chłodny front atmosferyczny. Silny przepływ powietrza w górnej części troposfery (prąd strumieniowy) istotne wpłynie na wysoką prędkość przemieszczania się frontu. Na północy kraju znajdzie się niż górny, który stworzy korzystne środowisko do rozwoju konwekcji.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.07.2022 i noc 16/15707.2022

OMÓWIENIE:

W wyniku insolacji przed chłodnym frontem atmosferycznym wzrośnie chwiejność atmosferyczna. Wskaźnik MLCAPE przekroczyć może 500 J/kg. Na skutek obecności prądu strumieniowego wzrosną wartości uskoków wiatru. Parametr SHEAR 0-6 km może przekroczyć 15-20 m/s. Na uwagę zasługują znacznie podwyższone parametry skrętności wiatru SRH 0-3 km wynoszące nawet ok. 200 m2/s2. W takich warunkach mogą tworzyć się burze z niebezpiecznymi zjawiskami towarzyszącymi. Przyjmować mogą one formy burz wielokomórkowych jak i układów liniowych. W powyższym scenariuszu głównym zagrożeniem są silne porywy wiatru. Ich prędkość dochodzić może do 80-85 km/h, a lokalnie przekraczać 85 km/h. Nie wyklucza się powstania superkomórki burzowej wysokoopadowej przynoszącej  silniejsze opady deszczu i grad (do 2 cm średnicy). Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. Taki scenariusz jest jednak mniej prawdopodobny. Całkowita suma opadu dobowego może osiągnąć lokalnie nawet ok. 20 mm. Potencjał do rozwoju burz najmocniej ograniczony będzie na południu, na krańcach wschodnich i zachodnich kraju (w obszarze najmniejszej możliwości rozwoju burz na mapie). Największe prawdopodobieństwo dotyczy centralnej i częściowo północnej części kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.