Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.08.2022 i noc 01/02.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.08.2022 godz. 08:00 CEST do 02.08.2022, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.08.2022 i noc 01/02.08.2022

Niż, który przez weekend przynosił długotrwałe, wielkoskalowe opady deszczu niebawem całkowicie opuści nasz kraj. Jednak od zachodu zbliżać się będzie kolejny system dość słabo aktywnych frontów atmosferycznych, związany z płytkimi zafalowaniami i ośrodkami niskiego ciśnienia na północy kontynentu. Od strony zachodniej granicy Polski widoczny jest już zarys frontu ciepłego. W ciągu dnia, na południowym zachodzie kraju pojawi się chwiejna masa powietrza, która będzie wypierana stopniowo w głąb kraju. Z kolei pogodę w Europie Zachodniej kształtować będzie wyraźny i głęboki niż górny w rejonie Islandii, który w najbliższych dniach zaciągnie szerokim strumieniem gorące zwrotnikowe powietrze także do naszego kraju.

OMÓWIENIE:

W poniedziałek burze prognozowane są przede wszystkim w południowo-zachodniej części kraju. Możliwe będą także bliżej centralnej części Polski. W tych regionach prognozowana jest największa niestabilność powietrza w atmosferze (energia CAPE w granicach 300-700 J/kg). Burze będą rozwijać się w formie pojedynczych komórek burzowych na lokalnych polach zbieżności wiatru w miejscach o bardziej sprzyjającym wymuszaniu pionowego ruchu powietrza. W południowej części omawianego obszaru rozwojowi konwekcji będzie sprzyjać także dogodny profil zawartości wilgoci oraz niski poziom kondensacji. Na pozostałym obszarze warunki termodynamiczne będą nieco słabsze, jednak tutaj również nie można wykluczyć rozwoju pojedynczych, lokalnych komórek burzowych.

Czynnikami utrudniającymi rozwój zorganizowanej konwekcji, mogą okazać się częściowo zalegające zachmurzenie oraz słaby przepływ powietrza i znikome warunki kinematyczne. Z tego względu powstałe burze będą cechować się z reguły niewielką prędkością przemieszczania się oraz możliwością generowania intensywnych opadów deszczu w jednym miejscu, prowadząc do lokalnych zalań i podtopień. Maksymalna wodność w troposferze szacowana jest na około 30 mm. Opady, szczególnie w górach mogą przybierać intensywny charakter. Ryzyko wystąpienia pozostałych zjawisk towarzyszących, takich jak drobne opady gradu oraz porywy wiatru będzie znacznie mniejsze. Strefa burzowa oraz frontowa będzie powoli w ciągu dnia przemieszczać się z zachodu na wschód. Zanik konwekcji prognozowany jest w godzinach wieczorno-nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.