Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 14.08.2022 i noc 14/15.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.08.2022 godz. 08:00 CEST do 15.08.2022, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla przeważającej części Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz dla wschodniej części kraju również z powodu ryzyka wystąpienia opadów gradu o średnicy 2-3 cm.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 14.08.2022 i noc 14/15.08.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Sytuacja synoptyczna nie ulegnie większym zmianom względem poprzednich dni. W dalszym ciągu znajdujemy się pod wpływem powoli wypełniającego się niżu górnego, który jest odpowiedzialny za transport wilgotnej i chwiejnej masy powietrza z południowego-wschodu Europy.  

OMÓWIENIE:

… Polska wschodnia – obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

W tej części kraju prognozowana jest największa chwiejność w atmosferze, która w wielu miejscach osiągnie wartości powyżej 1000-1500 J/kg. Lokalnie, według niektórych modeli prognozowane są maksymalne wartości rzędu około 2000 J/kg. W wielu miejscach pojawi się duża zawartość wilgoci w dolnej troposferze, które wraz z biegiem dnia będzie przesuwać się dalej w głąb centrum kraju. Natomiast sporym ograniczeniem w rozwoju burz mogą okazać się miejscami wysokie wartości poziomu kondensacji pary wodnej (szczególnie Polska północno-wschodnia), słabe wspomaganie oraz brak kinematyki napędzającej rozwój zjawisk burzowych. Pewną zmianę warunków może przynieść również nocna strefa opadów wraz z zachmurzeniem.  

Według scenariuszy kilku modeli numerycznych prognozowany jest początkowo rozwój izolowanych komórek burzowych o wysokiej aktywności generujących intensywne opady deszczu, a także możliwe opady gradu o średnicy około 2-3 cm. Punktowo pojawiać się będą również silniejsze porywy wiatru stowarzyszone z silnymi prądami zstępującymi. W przypadku rozwoju większej ilości rozproszonych burz możliwe będzie przejście kilku burz nad jednym obszarem.

… Polska południowa i zachodnia – obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Nad zachodnią, częściowo centralną i południową częścią kraju pojawi się mniejsza ilość energii CAPE (w przedziale około 400-1000 J/kg), jednak na tym obszarze spodziewany jest znacznie niższy poziom kondensacji (LCL), a także spora ilość obszarów o dogodnym profilu termiczno-wilgotnościowym, które mogą zaowocować znaczną ilością burz w rozproszonej, wilgotnej i głębokiej konwekcji. Na południu kraju rozwojowi burz sprzyjać będzie orografia terenu. Pozostałe warunki w atmosferze będą podobne jak na wschodzie Polski. Całkowita wodność w troposferze wyniesie 35-40 mm, co przy niewielkim przepływie powietrza i na ogół wolnej prędkości przemieszczania się burz może przynieść spore ilości deszczu nad danym regionem (powyżej 25-35 mm). Tutaj również możliwe jest pojawienie się burz w trajektorii „training-storms”, co znacznie zwiększy ryzyko ewentualnych podtopień.

W drugiej części dnia pojawi się nasilenie wirowości względnej burzy (częściowo podwyższone wartości parametrów SRH 0-3 km i SRH 0-1 km, a także uskoków wiatru w najniższej, przyziemnej warstwie troposfery), które mogą spowodować lokalne zawirowania czy nawet zejście krótkotrwałej trąby powietrznej lub jej zalążków niedotykających ziemi.

… Polska północna/północno-wschodnia …

Na krańcach Polski północnej warunki termiczno-wilgotnościowe do rozwoju burz będą słabsze. Na tym obszarze prognozowana jest umiarkowanie niska niestabilność powietrza (za wyjątkiem Polski północno-wschodniej), co w połączeniu z niższą wilgotnością w dolnej troposferze ograniczy ryzyko rozwoju burz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.