Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 20.08.2022 i noc 20/21.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.08.2022 godz. 13:00 CEST do 21.08.2022, godz. 08:00 CEST

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pozostałych obszarów z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz opadów gradu.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 20.08.2022 i noc 20/21.08.2022


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W dniu dzisiejszym Polska znajdzie się pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego, związanego z niżem, którego centrum znajduje się nad Skandynawią. Front atmosferyczny będzie wolno przemieszczał się z zachodu na wschód. Bezpośrednio przed frontem atmosferycznym pojawią się mechanizmy wspomagania w formie linii zbieżności wiatru. Ze względu na dynamikę rozwoju sytuacji istnieje możliwość korekty prognozy.

OMÓWIENIE SYTUACJI:

2 STOPIEŃ ZAGROŻENIA

Modele numeryczne są rozbieżne pod względem miejsc jak i czasu inicjacji głębokiej i wilgotnej konwekcji. Obserwacje ze stacji synoptycznych oraz zdjęcia satelitarne dostarczają jednak informacji nieco rozjaśniających sytuację.

Zachmurzenie, które utrzymuje się nad zachodnią częścią kraju stanowić będzie czynnik ograniczający insolację, a przez to utrudniający konwekcję.

Pole wiatru ukazuje już w tej chwili obecność liniowej konwergencji na południe od Łodzi, w osi prowadzonej południkowo w kierunku granicy ze Słowacją.

Nad Polską centralną oraz wschodnią zalega stosunkowo wilgotna i ciepła masa powietrza (temperatury powyżej 25 stopni z punktami rosy około 17), cechująca się umiarkowanym pionowym gradientem temperatury.

Największe ryzyko intensywnych zjawisk burzowych jest spodziewane w południowej i centralnej Polsce. Na tym obszarze energia-potencjalna dostępna drogą konwekcji powinna wynieść do 2000 J/kg co będzie pokrywało się z obszarem przyzwoitych uskoków wiatru (0-6km : 17-20 m/s). Na tym obszarze należy spodziewać się rozwoju struktur wielokomórkowych w obszarach zbieżności wiatru. Ze względu na obecność przyzwoitych uskoków wiatru należy spodziewać również się rozwoju superkomórek burzowych. Głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, których suma będzie osiągać wartości do 50mm. Przewidywane są również porywy wiatru do 100km/h oraz opady gradu o średnicy nie przekraczającej 4cm. Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.

1 STOPIEŃ ZAGROŻENIA
Na tym obszarze występuje mniejsze prawdopodobieństwo występowania zjawisk o podobnej sile i charakterystyce jak w obszarze 2 stopnia zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.