Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 22.08.2022 i noc 22/23.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.08.2022, godz. 09:30 CEST do 23.08.2022, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia opadów gradu i porywistego wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 22.08.2022 i noc 22/23.08.2022

W sobotę przez nasz kraj będzie przemieszczał się stosunkowo wolno w kierunku zachodnim ciepły front atmosferyczny. Tuż za nim na południowym-wschodzie kraju prognozowana jest strefa konwergencji wiatru w dolnej troposferze. Za frontem napływa ciepła i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego starego, która jest niestabilna i przyniesie zjawiska burzowe.

OMÓWIENIE:

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia

W Małopolsce oraz na południu woj. śląskiego i podkarpackiego prognozowane są umiarkowane burze, które występować będą przede wszystkim popołudniu, ale nie wykluczone są wyładowania jeszcze w godzinach około południowych. Burzom, ze względu na podwyższone parametry wodności troposfery towarzyszyć będą intensywne opady deszczu do ok. 30-40 mm. Miejscami sumy te mogą spaść w kilkanaście minut powodując lokalne podtopienia i zalania. Dodatkowo podczas burz możemy spodziewać się wiatru w porywach do ok. 60-70 km/h oraz opadów małego gradu do ok. 2 cm. Burze będą przemieszczać się w kierunku zachodnim i zachodnim, północno-zachodnim, a ostatnie z nich mogą nawet zanikać w godzinach porannych.

Obszar objęty możliwością burz

Na pozostałym obszarze burzom towarzyszyć będą również przede wszystkim opady deszczu, jednak o mniejszych sumach, do ok. 20-30 mm. Wiatr powinien być słabszy, a grad mniejszy. Największe ryzyko powstania komórek burzowych w tym obszarze istnieje na północnym-wschodzie Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.