Prognoza konwekcyjna na dzień 08.09.2022 i noc 08/09.09.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.09.2022, godz. 08:00 CEST do 09.09.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowego zachodu i południa Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 08.09.2022 i noc 08/09.09.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Skandynawią znajduje się rozległy i dość silny wyż, który jednak stopniowo słabnie i przesuwa się na wschód. Polska dostaje się pod wpływ niżu znad rejonu Wielkiej Brytanii. Z południowego zachodu zacznie napływać ciepłe, ale też zasobne w wilgoć i dość chwiejne powietrze polarne morskie. W ciągu okresu ważności prognozy nad zachodnią i południową część naszego kraju pojawi się bruzda niżowa wraz ciepłym frontem atm. oraz silną strefą zbieżności wiatru. W bruździe nad wschodnimi Niemcami rozwinie się niewielki niż, który  w nocy z czwartku na piątek wkroczy nad Pomorze Zachodnie. Nieco silniejszy wiatr w pionowym profilu troposfery będzie wiązał się z nieznacznie podwyższonymi wskaźnikami kinematycznymi, zwłaszcza na zachodzie kraju. Oznacza to możliwość rozwoju bardziej trwałych i zorganizowanych układów burzowych.

OMÓWIENIE:

… Południe i południowy zachód Polski …
W ciągu dnia na tym obszarze prognozowana jest energia CAPE o wartości do ok. 800-1200 J/kg, a DLS, MLS i LLS odpowiednio do ok. 15 m/s, 20 m/s i 12 m/s. Wskaźnik wodności atmosfery PW wyniesie 35-40 mm. Przed strefą zbieżności, w której wczesnym popołudniem dojdzie do inicjacji rozwoju konwekcji, powinno być dość pogodnie. Początkowo w strefie biegnącej od woj. lubuskiego przez dolnośląskie, opolskie i śląskie, głównie na obszarach górskich i podgórskich, rozwiną się rozproszone komórki. Ich liczba jednak bardzo szybko będzie przybywać i ostatecznie rozwinie się powoli przesuwający się na północny wschód liniowy układ konwekcyjny. Nie wyklucza się uformowania bardziej trwałego układu MCS. Największym zagrożeniem występującym podczas burz będą nawalne opady deszczu osiągające miejscami wysokość do ok. 45 mm w ciągu godziny. W związku z powyższym nie wyklucza się kilkunastu przypadków poważniejszych podtopień, a nawet zdarzeń o charakterze powodzi błyskawicznych. W najsilniejszych komórkach burzowych (a później także w częściach większego układu konwekcyjnego) może dojść do punktowych uderzeń porywistego wiatru o prędkości do ok. 90 km/h. Nie wyklucza się także opadów gradu o średnicy do 2-3 cm, zwłaszcza w przypadku uformowania się burz superkomórkowych (SRH 0-3 km do ok. 250 m2/s2). Wieczorem i w pierwszej części nocy aktywnych ośrodków burzowych powinno być coraz mniej, jednak nadal mogą występować ulewne opady deszczu powodujące miejscami podtopienia. W późnych godzinach wieczornych strefa opadów konwekcyjnych i burz sięgnie nad Pomorze oraz centrum kraju.

… Północny zachód i centrum Polski …
Do tej części kraju dotrą pozostałości systemu konwekcyjnego, który prognozowany jest w południowo-zachodniej części kraju. Miejscami z uwagi na silne wymuszanie wznoszenia nadal mogą występować aktywne ośrodki burzowe. W ciągu nocy z czwartku na piątek strefa silnych opadów i lokalnych burz będzie konsekwentnie przesuwała się na północny wschód. Do rana może osiągnąć linię Lublin – Gdańsk. Zagrożenie ze strony silnych zjawisk konwekcyjnych będzie tu znacznie mniejsze, stąd w prognozie nie uwzględniono 1. stopnia zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.