Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 15.09.2022 i noc 15/16.09.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.09.2022, godz. 08:00 CEST do 16.09.2022, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 15.09.2022 i noc 15/16.09.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska znajdzie się w obszarze oddziaływania rozległego niżu z ośrodkiem zlokalizowanym nad Morzem Bałtyckim. Wraz z niżem związany jest system frontów atmosferycznych. W ciągu dnia nad południem naszego kraju znajdzie się chłodny, wolno przemieszczający się na wschód i południowy wschód front, na którym rozwinie się zafalowanie wraz z niewielkim ośrodkiem niskiego ciśnienia. Front ten będzie oddzielał dość ciepłą masę powietrza zalegającą na południu i południowym wschodzie Europy od coraz mocniej napływającej nad obszar naszego kraju chłodnej masy powietrza z północnego zachodu. W ciepłym wycinku zafalowania pojawi się słaba chwiejność troposfery, jednak z uwagi na silne wymuszanie wznoszenia i prognozowaną znaczną dynamikę przepływu powietrza nawet nieduże wartości energii CAPE mogą być przyczyną powstania lepiej zorganizowanych i trwałych systemów burzowych. Dodatkowo w północnej połowie kraju zaznaczy się słaby, drugorzędowy front atmosferyczny, który będzie miał tendencję do stopniowego zanikania. Będzie on wędrował z północnego zachodu w stronę centrum kraju.

OMÓWIENIE:

… Krańce południowe i południowo-wschodnie Polski …
W tej części kraju na kilka godzin wejdzie nieco cieplejsza, ale też chwiejna masa powietrza, która będzie związana z przemieszczającym się zafalowaniem na froncie. Nie wiadomo dokładnie, o której godzinie wspomniane zafalowanie przejdzie przez południe kraju. Najbardziej prawdopodobnym czasem jego przejścia są godziny pomiędzy 13:00 a 19:00 CEST. W ciepłym i wilgotnym powietrzu energia CAPE wzrośnie do wartości do ok. 600-800 J/kg. Spore zachmurzenie, jak również niewielki pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze z jednej strony ograniczą rozwój układów konwekcyjnych zdolnych do wygenerowania wyładowań atmosferycznych, ale z drugiej strony pojawi się silne wymuszanie wznoszenia związane z dynamiką przepływu powietrza w okolicach zafalowania na froncie oraz z ukształtowaniem terenu. Podwyższone wartości wskaźników kinematycznych (DLS, MLS i LLS odpowiednio do ok. 25 m/s, 18 m/s i 15 m/s) sprawią, że powstałe systemy konwekcyjne mogą być bardziej trwałe i zorganizowane. Najprawdopodobniej rozwiną się niewielkie liniowe układy konwekcyjne, które będą przesuwać się niemal równolegle do swojej dłuższej osi (training storms). Superkomórki są niewykluczone, choć nie powinny przynosić opadów dużego gradu oraz innych szczególnie groźnych zjawisk. W czasie burz może dojść do kilku przypadków lokalnych podtopień (prognozowane wystąpienie training storms oraz PW do ok. 34-38 mm, co może być przyczyną opadów punktowo przekraczających 40 mm). Nie wyklucza się również silniejszych porywów wiatru (do ok. 60-70 km/h). Burze nie powinny przynosić licznych wyładowań atmosferycznych. Pod wieczór lub w pierwszej części nocy opuszczą obszar naszego kraju.

… Północna cześć kraju …
W napływającym za frontem drugorzędowym chłodnym powietrzu charakteryzującym się nieco większym pionowym gradientem temperatury oraz energią CAPE osiągającą wartości do 200-400 J/kg rozwinie się w ciągu dnia wiele komórek konwekcyjnych przynoszących przelotne opady deszczu. Niektóre z tych komórek mogą rozbudować się silniej i być w stanie wygenerować wyładowania atmosferyczne. Niewykluczone są również opady drobnego gradu oraz wiatr w porywach o prędkości do ok. 70 km/h. Zaznaczamy, że burz będzie jednak niewiele, choć mogą występować przez większość okresu ważności prognozy, zwłaszcza na Wybrzeżu. Im dalej od Morza Bałtyckiego tym szansa na burze będzie mniejsza. Nad Morzem Bałtyckim z uwagi na duże wartości CAPE w dolnych 2 km troposfery nie wyklucza się rozwinięcia kilku trąb wodnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.