Weekend pod znakiem dość ciepłego przebiegu warunków pogodowych z lokalnymi opadami przelotnymi oraz punktowymi burzami

http://wxcharts.com – prognozowana temperatura maksymalna powietrza na sobotę

Po wielodniowym okresie dominacji stabilnego układu wysokiego ciśnienia „Tina” w naszej części kontynentu europejskiego. do Polski powoli zbliżają się zmiany w przebiegu warunków atmosferycznych. Stopniowe pogarszanie aury spowodują rozbudowujące się nad południową i środkową Europą ośrodki niżowe oraz związane z nimi strefy frontów atmosferycznych, początkowo w trakcie soboty sprowadzające nieco większe porcje wilgotnego strumienia polarno-morskiej masy powietrza nad województwa południowe, południowo – zachodnie, wschodnie, północno – wschodnie i północne, gdzie – obok zwiększającego się zachmurzenia – będą pojawiać się przelotne opady deszczu o zmiennym stopniu intensywności. W przypadku województw północno – wschodnich i północnych w drugiej części dnia wystąpią korzystniejsze warunki konwekcyjne do inicjacji lokalnych komórek burzowych. Rozpoczynający się weekend nadal jednak będzie dość ciepły, zwłaszcza w regionach wschodnich, północnych, środkowych oraz zachodnich, gdzie spodziewane są najwyższe wzrosty temperatury maksymalnej do 20°C/23°C, lokalnie 24°C. Trochę chłodniejsza aura zaznaczy się w pasie południowym – na tych obszarach większe porcje zachmurzenia ograniczą silniejsze ogrzewanie dolnych warstw troposfery, w związku z czym temperatura wzrośnie maksymalnie do 13°C/15°C na terenach podgórskich oraz 16°C/18°C w głębi województw południowych i południowo – zachodnich.

http://wxcharts.com – prognozowana temperatura maksymalna powietrza na niedzielę

Niedziela, po słonecznym początku, najwięcej opadów w formie przelotnej przyniesie wzdłuż województw północnych i punktowo na wschodzie naszego kraju, gdzie w dolnych i środkowych partiach troposfery napłynie wyraźnie więcej wilgoci. Opady o zmiennym stopniu intensywności będą rozwijać się zwłaszcza w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, miejscami również w towarzystwie pojedynczych zjawisk burzowych; w czasie oddziaływania lokalnych burz opady punktowo będą intensywne. Opady deszczu w formie przelotnej i bardziej ciągłej pojawią się także w regionach południowych, gdzie z południa Europy zacznie zbliżać się strefa frontalna związana z formującym się aktywniejszym układem niskiego ciśnienia nad basenem Morza Śródziemnego oraz w rejonie Półwyspu Apenińskiego. Najwięcej opadów w województwach południowych Polski oczekiwanych jest pod koniec niedzieli, z dalszym rozprzestrzenianiem się strefy wilgoci z opadami (słabe i umiarkowane, chwilami silniejsze natężenie) w kierunku północnym, do głębi kraju w godzinach nocnych. Najcieplejsza aura w trakcie niedzielnego popołudnia utrzyma się w rejonach północnych (z wyjątkiem samego Wybrzeża, gdzie uaktywni się chłodniejszy wiatr z sektora północno – wschodniego), wschodnich, środkowych oraz zachodnich, gdzie najwyższa temperatura maksymalna powietrza wzrośnie do 20°C/23°C, lokalnie 24°C. W pasie południowym w tym czasie zanotujemy maksymalnie około 16°C/20°C.

http://wxcharts.com – aktualna prognoza opadów deszczu i lokalnych burz na poniedziałek

Na początku przyszłego tygodnia obszary niżowe sprowadzą wyraźnie większe porcje chmur z opadami deszczu o słabym i umiarkowanym, punktowo intensywnym natężeniu z lokalnymi formacjami burzowymi na większym obszarze kraju. Biorąc pod uwagę wysokie, miejscami wręcz ekstremalne zagrożenie pożarowe, jakie od kilku dni notujemy niemal w całej Polsce, każda ilość deszczu będzie niewątpliwie dobrą wiadomością dla służb leśnych, pożarniczych, a także rolników.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.