Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.05.2022 i noc 16/17.05.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.05.2023, godz. 06:00 UTC do 18.05.2023, godz. 06:00 UTC

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.05.2022 i noc 16/17.05.2022

W środę na południowym-wschodzie i wschodzie Polski zaznaczy się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego. Przyniesie on opady deszczu, miejscami umiarkowane. W zachodniej Ukrainie dojdzie do rozwoju płytkiego niżu, który częściowo będzie miał wpływ na warunki w naszym kraju oraz możliwy rozwój burz.

Burze w południowo-wschodniej części Polski mogą rozwijać się już od godzin przedpołudniowych ale największa ich intensywność prognozowana jest na drugą połowę dnia. Burze będą przyjmować przede wszystkim postać pojedynczych komórek lub niewielkich systemów wielokomórkowych. Największym zagrożeniem z ich strony, ze względu na podwyższone parametry wodności troposfery, będą opady deszczu do ok 10-15 mm, lokalnie powyżej tych wartości. Wiatr raczej umiarkowany, w porywach do ok 55-65 km/h, niewykluczony mały grad. Obniżony poziom kondensacji wskazuje na nisko zawieszone chmury nad powierzchnią gruntu, a to przy sprzyjających warunkach kinematycznych może doprowadzić do rozwoju lejów kondensacyjnych lub ich zalążków (funnel cloud). Dodatkowo wspomniane słabe warunki wiatrowe przyczynią się do powolnego przemieszczania burz. Gdyby taka sytuacja się pojawiła możliwa jest sytuacja, że burze „zatrzymają” się nad danym terenem zwiększając sumy opadowe do ok 20-30 mm. Komórki konwekcyjne przemieszczać się będą z południa na północ. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz prognozowane jest w woj. podkarpackim i lubelskim.

Niektóre modele widzą pojawienie się superkomórek burzowych, ale jeśli wystąpią to będą to raczej mini superkomórki. Mimo to, w przypadku tego rodzaju burz, opady deszczu i porywy wiatru mogą być wyższe od prognozowanych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.