Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 20.05.2023 i noc 20/21.05.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.05.2023 godz. 06:00 UTC do 21.05.2023, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowego fragmentu Polski z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu, wyładowań atmosferycznych oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 20.05.2023 i noc 20/21.05.2023

W sobotę Polska znajdzie się w zasięgu oddziaływania rozległego wyżu znad środkowej części Morza Bałtyckiego oraz niżu znad Morza Śródziemnego. Rozkład ośrodków barycznych tego typu umożliwi napływ ciepłej i zasobnej w wilgoć chwiejnej masy powietrza pochodzenia Czarnomorskiego. W związku z tym, zwłaszcza nad południową częścią kraju powstanie słaby gradient ciśnienia atmosferycznego i słaby wiatr na całym odcinku pionowym w profilu troposferycznym. W wyniku przemieszczania się pofalowanego frontu atmosferycznego, przewidywane jest pojawienie się burz.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Umiarkowanie duże wartości energii CAPE (miejscami do 1200 J/kg) oraz podwyższone uwodnienie troposfery (PW do 30 mm, 0-500 m AGL mixed-layer mixing ratio 13 g/kg) doprowadzi do powstania burz, które będą przemieszczały się dosyć wolno w kierunku północno-zachodnim. Wskaźniki kinematyczne będą niewielkie (LLS i DLS w okolicach 10 m/s), aczkolwiek na rozwój burz może pozytywnie wpłynąć wymuszanie orograficzne. Wartości skrętności wiatru w całym profilu atmosfery będą umiarkowane, natomiast zmienność kierunku wiatru na różnych wysokościach AGL może przynieść nie tylko punktowo nawalne opady deszczu ale i gradu, którego średnica nie powinna przekraczać 2 cm. W wyniku dużego nagromadzenia pary wodnej w atmosferze, opad deszczu w kilku przypadkach może wynieść do 40 mm. Warunki termodynamiczne będą ograniczały tworzenie się zorganizowanych systemów burzowych, choć nie można wykluczyć pojawienia się superkomórki burzowej ze względu na sprzyjające warunki do powstania mezocyklonu (SRH 0-3 km AGL w okolicach 70 m2/s2). Rozwój burz przewidywany jest na wczesne godziny popołudniowe. Wieczorem i w nocy ze względu na słabnące warunki umożliwiające konwekcję burze będą zanikać.

… Pozostała część kraju objęta możliwością rozwoju burz …

Na pozostałym obszarze kraju energia dostępna drogą konwekcji będzie zdecydowanie mniejsza (300-500 J/kg), niemniej jednak inicjacja głębokiej konwekcji będzie możliwa głównie ze względu przez występowanie lokalnych linii zbieżności wiatru. Kierunek przemieszczania się powstałych chmur Cumulonimbus będzie taki sam jak w przypadku obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia. Temperatura powietrza w okolicach 24 °C oraz temperatura punktu rosy zbliżona do 20 °C w połączeniu z brakiem warstwy hamującej konwekcję może skutkować silniejszymi opadami deszczu, które jednak nie powinny przekraczać 15 mm. Największa intensywność burz przypadnie na godziny wieczorne i nocne.

Obszary objęte zagrożeniem możecie Państwo na bieżąco śledzić za pośrednictwem serwisu nowcastingowego SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.