Liczne rozpogodzenia z lokalnymi burzami

Źródło: https://www.meteociel.fr/ – aktualny rozkład temperatury powietrza na kontynencie europejskim

Pogoda w naszym kraju kształtowana jest jeszcze przez rozległą strefę wału podwyższonego ciśnienia atmosferycznego rozciągającą się znad Atlantyku, przez Europę Zachodnią, Skandynawię aż po obszar Federacji Rosyjskiej. Ze wschodnich rejonów kontynentu europejskiego dociera cieplejsza masa powietrza pochodzenia polarnego, charakteryzująca się na ogół niską zawartością wilgoci, a co za tym idzie – przewagą pogodnej oraz słonecznej, suchej aury. Wyjątek stanowią miejscami tereny górskie i podgórskie, gdzie dochodzi do inicjacji mocniej rozwiniętych w pionie chmur konwekcyjnych, generujących zarówno przelotne, punktowo ulewne opady deszczu, jak i lokalne zjawiska burzowe, w trakcie których może też zdarzać się małej średnicy grad. Przelotny deszcz o podłożu konwekcyjnym z niewykluczonymi pojedynczymi ośrodkami burzowymi notowany jest także na terenie Pomorza Zachodniego.

Źródło: Sat24.com – aktualne zdjęcie satelitarne z obszaru Polski, z widocznymi komórkami burzowymi na terenach podgórskich i górskich południowo – zachodniej części kraju

Napływająca masa powietrza przynosi przyjemnie ciepły przebieg warunków atmosferycznych. Niedzielne popołudnie najsilniejszym ogrzaniem powietrza wykazuje się na obszarze województw zachodnich i północno – zachodnich, gdzie notujemy wzrosty najwyższej temperatury maksymalnej do 26°C/27°C, a wśród najcieplejszych miejsc w Polsce znajdują się między innymi: Szczecin, Koszalin oraz Słubice. Letnia aura w większości połączona jest ze sporą ilością słońca, co tylko zachęca do aktywniejszego spędzania wolnego czasu.

Źródło: http://wxcharts.com/ – bieżąca prognoza przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz na wtorkowe popołudnie. Do wieczora strefa wilgoci z opadami obejmie również regiony południowe i środkowe

Tym bardziej warto wykorzystać cieplejszy i pogodniejszy okres, dlatego że już we wtorek na większym obszarze Polski zacznie postępować wzrost zawartości wilgoci sprzyjający pojawianiu się przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz, zwłaszcza w regionach zachodnich, południowych, środkowych oraz północnych. Opady związane z formującymi się chmurami konwekcyjnymi punktowo będą intensywne, ponadto lokalnie połączone z gradem i silniejszymi porywami wiatru. Zanim jednak nadejdzie pogorszenie warunków pogodowych, poniedziałek na przeważającym obszarze przyniesie kontynuację pogodnej i słonecznej, a także przyjemnie ciepłej aury, ze wzrostami temperatury maksymalnej powietrza do 20°C/26°C; im bliżej pasa zachodniego, tym ponownie będzie cieplej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.