Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 23.05.2023 i noc 23/24.05.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.05.2023 godz. 08:00 CEST do 24.05.2023, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej części kraju, głównie na ternach górskich i podgórskich ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu prowadzących do lokalnych zalań i podtopień.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 23.05.2023
i noc 23/24.05.2023

We wtorek nastąpią zmiany w polu barycznym w obrębie środkowej części troposfery. Nad Półwyspem Jutlandzkim dojdzie do rozwoju płytkiego, nurkującego niżu górnego, który w kolejnych dniach przemieści się nad południowo-zachodnią część Europy. Wraz z niżem zmieni się nieco konfiguracja przepływu powietrza. Jednocześnie, nad ranem do zachodniej części kraju wkroczy chłodny wycinek pofalowanego frontu atmosferycznego, który przyniesie ochłodzenie w kolejnych dniach.  

OMÓWIENIE:

… Polska południowa – obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Największe zagrożenie ze strony burz pojawi się na południu kraju, głównie na terenach górskich i podgórskich oraz w bezpośredniej okolicy. Wraz z nadejściem frontu, pojawi się sporo wilgoci w dolnej oraz środkowej troposferze (prognozowany stosunek zmieszania w warstwie 0-1 km w granicach 10 g/kg). Brak zachmurzenia od godzin porannych, będzie sprzyjać wzrostom oraz nagromadzeniu się energii CAPE na poziomie 500-1000 J/kg (lokalnie niewykluczone więcej). Zasobna w wilgoć masa powietrza o całkiem dużej wodności troposfery (25-30 mm, a miejscami > 30 mm) w połączeniu z niewielkim przepływem powietrza, a co za tym idzie wolnym przemieszczaniem się burz – będzie zagrożeniem ze strony intensywnych opadów deszczu. Orografia terenu będzie sprzyjać rozwojowi burz, ale także zwiększy ryzyko lokalnych zalań i podtopień. Ponadto zagrożeniem będą również opady gradu o średnicy około 2-3 cm, a także punktowo silne porywy wiatru.

… Pozostała część kraju …

Tutaj warunki atmosferyczne do rozwoju burz będą zdecydowanie słabsze aniżeli na południu Polski. Na ogół prognozowane jest większe zachmurzenie oraz mniejsza chwiejność nieprzekraczająca 500 J/kg. Poza dolną troposferą pojawią się wyraźnie suchsze warstwy powietrza o niedostatecznej wilgoci. Parametry kinematyczne oraz ruchy wznoszące będą słabe. Jednakże nie należy wykluczyć rozwoju pojedynczych burz (także w godzinach wieczornych oraz nocnych) przynoszących zagrożenie intensywnymi opadami deszczu oraz w mniejszym stopniu opadami gradu i silnymi porywami wiatru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.