Obszar Polski przejściowo dostał się pod wpływ oddziaływania płytkiej zatoki niskiego ciśnienia rozciągającej się od Europy Północnej po wody basenu Morza Śródziemnego. Z obszarem niżowym związany jest wilgotniejszy strumień polarno-morskiej masy powietrza o dosyć chwiejnej równowadze termodynamicznej, który dziś, zwłaszcza w pasie rejonów południowych kraju, przynosi rozwój lokalnych burz z ulewnymi opadami deszczu, miejscami małego gradu oraz punktowo silniejszymi porywami wiatru. Najpogodniejsza aura ogranicza się do województw wschodnich i południowo – wschodnich, a najwyższa temperatura powietrza na południu, w centrum, na północy oraz wschodzie wzrasta do 22°C – 24°C, lokalnie 25°C.
W środę największe zasoby wilgoci w dolnej i środkowej troposferze przemieszczą się nad województwa wschodnie, południowo – wschodnie, północno – wschodnie oraz częściowo północne, gdzie należy się liczyć z rozwojem mocniej uwodnionych formacji burzowych z ulewnymi opadami deszczu, lokalnie małym gradem i punktowo silniejszymi porywami wiatru. Największy potencjał konwekcyjny z silniejszym wypiętrzaniem się chmur kłębiastych wystąpi w godzinach popołudniowych, a poszczególne zjawiska burzowe będą dodatkowo wspomagane wykształceniem się strefy dolno-troposferycznej zbieżności wiatru z największą akumulacją pary wodnej. Środowe popołudnie najcieplejszą, ale również duszną aurę przyniesie w regionach wschodnich, północno – wschodnich oraz cz. północnych, gdzie wartości temperatury maksymalnej powietrza wzrosną do 20°C – 26°C. W pozostałej części kraju powietrze polarne o cechach morskich ogrzeje się do 13°C – 19°C, z najchłodniejszym przebiegiem warunków atmosferycznych w wąskiej strefie od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę po województwa południowe, gdzie będzie zalegać strefa frontu ciepłego z grubszym zachmurzeniem warstwowym oraz lokalnymi, przelotnymi opadami deszczu.
Druga część tygodnia w większości Polski przyniesie wyraźniejszą poprawę aury, która szczególnie sporą ilością rozpogodzeń do zachmurzenia małego i bezchmurnego nieba objawi się w okresie weekendowym. Za dynamiczne osuszanie się powietrza skutkujące szybkim zmniejszaniem zachmurzenia będzie odpowiedzialny kolejny silny i rozległy układ wysokiego ciśnienia rozbudowujący się znad północno – wschodniego Atlantyku do głębi kontynentu europejskiego, w tym bezpośrednio nad obszar naszego kraju. Z wyżem będzie jednak związana co najwyżej umiarkowanie ciepła masa powietrza ze wzrostami temperatury maksymalnej w trakcie piątku do 12°C/21°C, lokalnie 22°C (najchłodniejsze powietrze zaznaczy się wzdłuż gmin nadmorskich, natomiast najcieplejsza aura wystąpi w pasie regionów wschodnich), zaś podczas soboty i niedzieli odpowiednio w okolice 14°C – 22°C; im bliżej województw zachodnich oraz południowych, tym należy oczekiwać najprzyjemniejszego przebiegu warunków atmosferycznych pod kątem odczucia termicznego. Najcieplej w drugiej fazie bieżącego tygodnia zapowiada się czwartek, kiedy na zachodzie, w centrum, na południu, częściowo północy oraz wschodzie temperatura wzrośnie maksymalnie do 20°C – 25°C. Tego samego dnia zwłaszcza w pasie wschodnim prognozowany jest rozwój lokalnych burz z intensywnymi opadami deszczu oraz punktowo małego gradu.