Sucha aura ze wzrastającym zagrożeniem pożarowym

Źródło: wxcharts.com – prognozowany suchy okres w pogodzie co najmniej do najbliższego weekendu (model ICON)

Od wielu dni karty pogodowe w naszej części kontynentu europejskiego rozdaje rozległy i stabilny układ wysokiego ciśnienia „Wiola”, którego główne centrum ulokowane jest nad rejonem Wysp Brytyjskich. Z ośrodkiem wyżowym związana jest stagnacja w atmosferze objawiająca się napływem umiarkowanie ciepłej i przede wszystkim mocno wysuszonej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, sprzyjającej dominacji bardzo pogodnej, w tym bezchmurnej aury na terenie praktycznie całego naszego kraju.

Źródło: wxcharts.com – prognozowane wzrosty temperatury maksymalnej powietrza na środowe popołudnie (model ICON)

Sucha i stabilna, początkowo jeszcze wyżowa aura pozostanie z nami także w trakcie jutrzejszej doby, po czym od czwartku, tj. pierwszego dnia meteorologicznego lata, dostaniemy się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia ze strefą rozciągającą się od Europy Północnej po wody basenu Morza Śródziemnego. Środa i czwartek przyniosą również najcieplejszy przebieg warunków atmosferycznych w trakcie bieżącego tygodnia, z najwyższymi wzrostami temperatury maksymalnej powietrza do 22°C – 25°C, lokalnie 26°C (najcieplej zapowiada się czwartkowe popołudnie na wschodzie, w centrum i na południu). Najprzyjemniejsza pod względem odczucia termicznego aura będzie notowana na obszarze województw zachodnich, środkowych, wschodnich i południowych. Napływające suche powietrze wciąż będzie sprzyjać występowaniu na ogół małego oraz umiarkowanego zachmurzenia, z nieco większą ilością chmur zaznaczającą się w czwartek głównie w pasie północnym; na północnym – wschodzie w drugiej części dnia miejscami mogą pojawić się lokalne i niezbyt liczne, przelotne opady deszczu.

Źródło: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/index.php – bieżące zagrożenie pożarowe, które jutro niemal w całym kraju będzie wysokie oraz ekstremalne

Wielodniowy okres panowania suchych warunków pogodowych z silnym nasłonecznieniem oraz temperaturą maksymalną powietrza osiągającą i przekraczającą 20°C – 24°C ponownie tej wiosny wiąże się z szybkim wzrostem zagrożenia pożarowego w lasach, które na dzień dzisiejszy niemal w całej Polsce jest średnie i wysokie. Pamiętajmy, aby nie pozostawiać niedopałków papierosów czy szklanych butelek na coraz mocniej wysuszonej ściółce oraz pośród traw na silnie operującym słońcu, a także nie rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Przejściowe ochłodzenie dotrze do nas w piątek i sobotę, kiedy z północnych rejonów kontynentu europejskiego dostaniemy się pod wpływ wyraźnie chłodniejszego strumienia powietrza, a temperatura maksymalna w województwach północnych będzie w stanie wzrastać zaledwie w okolice 12°C – 17°C. Co więcej – z aktualnie dostępnych prognoz wynika, że w sobotni poranek zwłaszcza w pasie północnym musimy się liczyć z wystąpieniem… przygruntowych przymrozków (te oczekiwane są też jutro wczesnym porankiem miejscami na północnym – zachodzie i północy). Od niedzieli jednak znowu zacznie postępować ocieplenie z prawdopodobnym utrzymywaniem się na ogół stabilnej aury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.