Ocieplająca się masa powietrza

Źródło: wxcharts.com – prognozowane wzrosty temperatury maksymalnej powietrza na niedzielne popołudnie (model ICON)

Po silniejszym, przejściowym ochłodzeniu spowodowanym rozległym transportem mocniej wychłodzonej masy powietrza pochodzenia arktycznego z północnych obszarów kontynentu europejskiego, która dziś o poranku w różnych regionach kraju przyniosła kilkustopniowe przymrozki osiągające przy samej powierzchni gruntu nawet od -5°C do -2°C, przed nami ponowne ocieplenie. Wpływ ocieplającej się masy powietrza już jutro (niedziela) będzie odczuwalny praktycznie w każdym regionie Polski – obok licznych rozpogodzeń z małym zachmurzeniem do bezchmurnego nieba, spodziewane są wzrosty temperatury maksymalnej do 20°C – 23°C. Najcieplejsze warunki atmosferyczne zaznaczą się w województwach zachodnich oraz w pasie południowym. Zanim jednak masa powietrza z silnym nasłonecznieniem ogrzeje powietrze w dolnych warstwach troposfery do całkiem przyjemnych wartości temperatury, o poranku miejscami znowu należy się liczyć z wystąpieniem przygruntowych przymrozków, choć jednak wyraźnie słabszych oraz na znacznie mniejszym obszarze przestrzennym względem dzisiejszego poranka.

Źródło: wxcharts.com – aktualna prognoza wzrostów temperatury maksymalnej powietrza na poniedziałek (model ICON)

Jeszcze cieplejsza aura zapowiada się w poniedziałek, kiedy licznym rozpogodzeniom będą towarzyszyć wzrosty temperatury maksymalnej powietrza do 20°C – 25°C. Najprzyjemniejsze warunki atmosferyczne pod kątem odczucia termicznego pojawią się na obszarze województw zachodnich, środkowych, częściowo północnych oraz południowo – wschodnich. Jednocześnie obszar naszego kraju utrzyma się w rozległej strefie podwyższonego ciśnienia atmosferycznego związanej ze stabilnym układem wyżowym „Wiola” znad północno – wschodniego Atlantyku oraz rejonu Wysp Brytyjskich.

W stosunku do prognoz modeli numerycznych sprzed paru dni, nad regiony południowe kraju możliwe jest dotarcie strefy z podwyższoną zawartością wilgoci, która (poniedziałek, a zwłaszcza noc z poniedziałku na wtorek) prawdopodobnie przyniesie opady deszczu o zmiennym stopniu intensywności z możliwymi lokalnymi zjawiskami burzowymi. Na pozostałym obszarze opady nie są spodziewane, co oznacza kontynuację suchego okresu w atmosferze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.