Białe noce – rozpoczynamy sezon na obłoki srebrzyste

Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz) – wczesnoporanne obłoki srebrzyste obserwowane nad Bugiem w województwie mazowieckim

Miłośnicy nocnego nieba w zbliżającym się coraz większymi krokami okresie letnim mogą zacierać ręce. Wraz z początkiem czerwca wkroczyliśmy bowiem w sezon białych nocy, z którym wiążą się coraz częstsze spektakle polarnych chmur mezosferycznych – obłoków srebrzystych! Są to chmury położone na wysokości ponad 70-80 km nad powierzchnią Ziemi, które w sprzyjających warunkach stwarzają wspaniałe widowiska na północnym niebie. Obserwacja obłoków możliwa jest po zapadnięciu zmroku i/lub przed świtem, zwłaszcza podczas pogodnych oraz bezchmurnych nocy, kiedy żadne inne formacje chmurowe charakterystyczne dla troposfery nie będą stanowić większego problemu w dostrzeżeniu polarnych chmur rozwijających się w mezosferze. Miniona noc przyniosła pierwsze pokaźniejsze obłoki srebrzyste w tym roku – najpiękniej prezentowały się one wzdłuż województw północnych, natomiast w dalszej fazie czerwca, a także w trakcie całego lipca i częściowo sierpnia polarne chmury mezosferyczne będą rozświetlać północny horyzont również w pozostałych regionach naszego kraju, jednocześnie przybierając na intensywności. Z tego względu zachęcamy do coraz częstszego spoglądania na nocne i wczesnoporanne niebo – pomimo podwyższonej aktywności słonecznej, wielokrotnie powinny radować nasze oczy.

Źródło: wxcharts.com – prognozowane komórki burzowe z ulewnymi opadami deszczu i miejscami gradem na środę (model ECMWF)

Przed nami również coraz cieplejszy okres w pogodzie z licznymi rozpogodzeniami, ale i korzystniejszymi warunkami konwekcyjnymi do formowania się chmur burzowych z przelotnymi, punktowo ulewnymi opadami deszczu oraz lokalnymi, rozproszonymi burzami. Przelotne opady i rozproszone burze w towarzystwie gradu oraz silniejszych porywów wiatru w najbliższych dniach spodziewane są zwłaszcza w województwach południowych, miejscami na wschodzie, a także w mniejszym stopniu w centrum Polski. Im bliżej pasa północnego, tym przebieg warunków atmosferycznych wciąż będzie kształtowany przez rozległy i wyjątkowo stabilny układ podwyższonego ciśnienia znad północno – zachodniej oraz północnej części kontynentu europejskiego, zapewniający dominację słonecznej, suchej aury.

Źródło: wxcharts – aktualna prognoza wzrostów temperatury maksymalnej powietrza na środowe popołudnie (model ICON)

Wzrost zawartości wilgoci w polarno-morskiej masie powietrza, początkowo głównie w pasie południowym Polski, będzie związany z rozległą strefą obniżonego ciśnienia atmosferycznego znad południowych oraz środkowych rejonów Europy. Wraz ze wzrostem wilgotności względnej powietrza zaczniemy również odczuwać wyraźne ocieplenie, które w nadchodzących dniach najwyższymi wzrostami temperatury maksymalnej objawi się na obszarze województw zachodnich, środkowych, wschodnich i północnych, gdzie spodziewane są wzrosty najwyższej temperatury maksymalnej do 25°C – 28°C, lokalnie nawet 29°C. Trochę chłodniejsza i parniejsza aura będzie odczuwalna w pasie rejonów południowych – na tych terenach wpływ wilgotnej masy powietrza przyczyni się do występowania większej porcji chmur z opadami oraz burzami. Chłodniejsze powietrze nie ominie również bezpośrednio gmin nadmorskich, które znajdą się pod wpływem północno – wschodniego wiatru; w wyniku częstej dominacji przepływu poziomego mas powietrza z sektora północno – wschodniego, woda w Bałtyku wciąż jest chłodna, oscylując w granicach 13°C – 17°C (z górną granicą przedziału w Zatoce Puckiej).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.