Burze z ulewnymi opadami deszczu, gradem i dość silnymi porywami wiatru – uważajmy w górach podczas długiego weekendu

Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz)

W najbliższych dniach zwłaszcza regiony południowe naszego kraju będą narażone na formowanie się mocniej uwodnionych zjawisk burzowych. Mimo że do tej pory sezon burzowy w Polsce nie sprzyja częstemu pojawianiu się burz, tak w drugiej części bieżącego tygodnia, tym bardziej przy okazji długiego weekendu, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. W wyniku rozległego transportu ciepłych i zasobnych w wilgoć mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego, nadchodzący okres synoptyczny praktycznie każdego dnia będzie wiązać się z inicjacją silniej rozbudowanych w pionie chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus, generujących ulewne opady deszczu, grad o średnicy do 1-2 cm oraz punktowo silne porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h.

Źródło: wxcharts.com – prognoza opadów burzowych na środę (model ECMWF)

Poszczególne zjawiska burzowe w wilgotnym sektorze powietrza będą przybierać na ogół rozproszoną formę z raczej słabo zorganizowanymi strukturami wielokomórkowymi, a nasilająca się niestabilność w dolnych i środkowych warstwach troposfery z każdym kolejnym dniem (wg bieżących prognoz numerycznych zwłaszcza od jutrzejszego dnia do niedzieli włącznie, przy czym lokalne burze będą powstawać również dzisiejszego popołudnia – więcej w naszej prognozie konwekcyjnej z ważnością na bieżącą dobę) objawi się coraz aktywniejszymi komórkami konwekcyjnymi o narastającej ilości wyładowań atmosferycznych. Z uwagi na niewielką prędkość przemieszczania oraz wręcz stacjonarną formę poszczególnych ośrodków burzowych, należy się liczyć z zagrożeniem ze strony punktowo nadmiernych opadów deszczu skutkujących podtopieniami / zalaniami, a nawet ryzykiem wystąpienia powodzi błyskawicznych.

Źródło: wxcharts.com – prognoza opadów burzowych na czwartek (model ECMWF)

Największe zagrożenie burzami w najbliższych dniach będzie występować między innymi na terenach górskich i podgórskich. Z perspektywy nadchodzącego Bożego Ciała i związanego z nim długiego weekendu, wielu z nas licznie wyruszy chociażby do Zakopanego, Piwnicznej-Zdroju, Szczyrku czy innych miejscowości turystycznych z zamiarem wyjścia na szlaki górskie. Już teraz apelujemy i prosimy wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności oraz bieżące sprawdzanie komunikatów pogodowych – napływ ciepłego i zasobnego w wilgoć, niestabilnego powietrza codziennie będzie wzmacniać potencjał konwekcyjny do masowego rozwoju burz z ulewami, lokalnymi gradobiciami oraz silniejszymi porywami wiatru. Poszczególne chmury burzowe najkorzystniejsze warunki do powstawania będą mieć od godzin południowych (z inicjacją pierwszych burz należy jednak się liczyć jeszcze przed południem) po popołudnie, dlatego już w tym okresie powinniśmy całkowicie porzucić myśli o wyprawach w wyższe partie gór, które są pozbawione schronisk, czyli miejsc, gdzie moglibyśmy bezpiecznie przeczekać potencjalne załamanie aury.

Źródło: wxcharts.com – prognoza opadów burzowych na piątek (model ECMWF)

Burze w górach stanowią szczególne zagrożenie. Szybki rozwój konwekcji w postaci dynamicznie piętrzących się chmur kłębiastych pod wpływem dodatkowego czynnika wspomagającego w postaci wymuszania orograficznego może doprowadzić do powstania burzy w ciągu zaledwie 20-30 minut. Statystycznie najwięcej ośrodków burzowych na obszarach górskich i podgórskich formuje się w godzinach okołopołudniowych oraz popołudniowych, czyli w okresie, kiedy najliczniej przebywamy w wyższych partiach gór. Jeśli jednak burza zaskoczy nas na grani, powinniśmy jak najszybciej pozbyć się wszelkich metalowych elementów, kucnąć na plecaku, złączyć do siebie maksymalnie stopy, zakryć głowę rękoma, a także nie przebywać w grupie, w pobliżu łańcuchów oraz nie trzymać się za ręce (nie wspominając o dotykaniu krzyża na Giewoncie). Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, ponadto każde zdarzenie w trakcie szalejącej burzy ponad wierzchołkami lasu wiąże się z bardzo niebezpieczną akcją ratunkową, narażającą na szczególne zagrożenie także służby TOPR oraz GOPR. Góry nie uciekną, będą codziennie na swoim miejscu, a my naprawdę w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o zdrowiu i bezpieczeństwie. Dodatkowo w dni burzowe unikajmy długiego przebywania na otwartych przestrzeniach i akwenach, zaś w trakcie nachodzenia lub występowania burzy pod żadnym pozorem nie szukajmy schronienia pod wyższymi obiektami, w tym zwłaszcza pojedynczymi drzewami i liniami / słupami energetycznymi oraz przerwijmy wszelkie prace wysokościowe.

Źródło: wxcharts.com – prognoza opadów burzowych na sobotę (model ECMWF)

Z uwagi na burzowy okres w atmosferze, najbardziej zaznaczający się od jutra aż po koniec bieżącego tygodnia w pasie województw południowych, ale miejscami także na wschodzie oraz częściowo w centrum Polski, zachęcamy każdego dnia do śledzenia prognoz i ostrzeżeń meteorologicznych wydawanych w systemie SkyPredict. Na naszych profilach społecznościowych będą również publikowane stosowne wpisy poświęcone aktualnemu przebiegowi warunków atmosferycznych włącznie z prognozami konwekcyjnymi pod kątem siły i aktywności zjawisk burzowych w poszczególnych rejonach kraju.

Życzymy Wam wszystkim spokojnej, a w miejscach burzowych przede wszystkim bezpiecznej drugiej części tygodnia. Najpogodniejsza i przeważnie sucha aura utrzyma się wzdłuż województw północnych, ale na ogół także bardziej w głębi naszego kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.