Napływ cieplejszej masy powietrza – przed nami kolejne porcje opadów deszczu i lokalnych burz na przemian z większymi rozpogodzeniami

Źródło: wxcharts,com – spodziewane wzrosty temperatury maksymalnej powietrza podczas czwartkowego popołudnia (model ICON)

Pierwsza połowa czerwca w naszym kraju została zdominowana przez stabilne i silne układy wysokiego ciśnienia, które rozwijały się zarówno nad rejonem Wysp Brytyjskich, jak i obszarem Skandynawii. Przez wiele dni w większości regionów Polski notowaliśmy umiarkowanie ciepłą, a przede wszystkim suchą aurę z wysokim oraz ekstremalnym zagrożeniem pożarowym. Od dłuższego czasu nad środkowymi obszarami kontynentu europejskiego zadomowiły się zatoki obniżonego ciśnienia, z którymi związane są również strefy frontów atmosferycznych przynoszące – obok większych rozpogodzeń – przelotne opady deszczu i miejscami rozproszone burze. W czwartek z inicjacją opadów przelotnych i lokalnych formacji burzowych w strumieniu dość niestabilnego sektora polarnego o cechach morskich powietrza należy się liczyć głównie w województwach północno – wschodnich, wschodnich oraz miejscami południowo – wschodnich. W burzach opady chwilami będą intensywne, ponadto połączone z małym gradem i punktowo silniejszymi porywami wiatru. W pozostałej części kraju możemy liczyć na postępujące liczne rozpogodzenia (bez pojawiania się opadów), przy jednoczesnych wzrostach najwyższej temperatury maksymalnej powietrza do 24°C – 27°C.

Źródło: wxcharts,com – spodziewane wzrosty temperatury maksymalnej powietrza w trakcie piątkowego popołudnia (model ICON)

W piątek od zachodniej i północnej części Polski zaczną postępować zmiany w przebiegu warunków pogodowych. Wszystko za sprawą wkraczającej znad Niemiec strefy frontu atmosferycznego z istotnie podwyższoną zawartością wilgoci w pionowym profilu dolnej i środkowej troposfery, z którą będą związane opady deszczu oraz lokalne zjawiska burzowe. W trakcie inicjacji chmur kłębiastych o budowie pionowej natężenie opadów miejscami będzie intensywne, a spodziewane burze będą organizować się zarówno w pojedyncze komórki, jak i struktury wielokomórkowe, lokalnie również przynoszące opady małego gradu oraz silniejsze porywy wiatru. Najwięcej opadów burzowych na wspomnianych terenach spodziewanych jest zwłaszcza w drugiej części dnia, po czym nocą z piątku na sobotę front z opadami i pojedynczymi komórkami burzowymi będzie wędrować dalej w kierunku wschodnim, nad regiony środkowe, południowe, częściowo północno – wschodnie i środkowo-wschodnie. W ciągu dnia centralna, południowa i wschodnia Polska przeważnie znajdzie się pod znakiem pogodnej, suchej aury (jednak z narastającym zachmurzeniem od zachodu), z najwyższymi wzrostami temperatury maksymalnej powietrza do 26°C – 28°C. W województwach zachodnich, północno – zachodnich i północnych, gdzie będzie obserwowany wyraźny wzrost zachmurzenia frontalnego, temperatura maksymalna powietrza wzrośnie w okolice 21°C – 24°C.

Źródło: wxcharts,com – spodziewane wzrosty temperatury maksymalnej powietrza na sobotnie popołudnie (model ECMWF)

Początek weekendu przelotne opady deszczu i lokalne formacje burzowe przyniesie zwłaszcza na obszarze województw środkowych, wschodnich, północno – wschodnich południowo – wschodnich i południowych. Z dużym zachmurzeniem oraz występującymi opadami należy się tutaj liczyć już od wczesnego poranka, po czym do końca dnia strefa największej wilgoci ograniczy się do wschodniej i południowej części kraju, choć inicjacja chmur kłębiastych z opadami w formie przelotnej prognozowana jest również na północnym – zachodzie Polski. W obszarze obniżonego ciśnienia atmosferycznego, z zachodu Europy coraz szerszym strumieniem będzie docierać umiarkowanie ciepła, polarno-morska masa powietrza objawiająca się wzrostami temperatury maksymalnej rzeważnie do 20°C – 25°C.

Źródło: wxcharts,com – aktualna prognoza temperatury maksymalnej powietrza na niedzielne popołudnie (model ICON)

W drugi dzień weekendu cały obszar Polski znajdzie się w świeżym napływie polarno-morskiej masy powietrza znad północnego Atlantyku. Odbudowująca się cyrkulacja strefowa (zachodnia) atmosfery sprowadzi do naszego kraju zarówno większe rozpogodzenia do zachmurzenia umiarkowanego oraz małego, jak i miejscami kolejne porcje przelotnych opadów deszczu z niewykluczonymi pojedynczymi formacjami burzowymi. W większości regionów nasili się również prędkość zachodniego wiatru, co zresztą będzie już odczuwalne w drugiej części soboty, zwłaszcza w województwach północnych i północno – zachodnich, ponadto rozległa adwekcja umiarkowanie ciepłego powietrza podniesie temperaturę maksymalną, w oparciu o bieżące wyliczenia modeli numerycznych, na ogół do 20°C – 25°C.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.