Letni okres w pogodzie z gorącą i upalną, suchą aurą

Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz) – letni klimat lipca nad Bałtykiem

Po dynamicznej w przebiegu burzowych i wiatrowych warunków atmosferycznych środzie, która szczególnie groźną aurę z wyjątkowo gwałtownymi, jak na obecną porę roku, porywami wiatru o prędkości ponad 115-135 km/h (wpływ niezwykle aktywnego układu niżowego charakterystycznego dużo bardziej dla wiatrowych sezonów jesienno-zimowych) przynosiła na obszarze Holandii, obecnie w naszej części kontynentu europejskiego obserwowana jest rozbudowa stabilnego układu podwyższonego ciśnienia „Evi”. Z ośrodkiem wyżowym związane jest ocieplające i przede wszystkim osuszające się powietrze polarno-morskie, które już wkrótce zostanie połączone z mocniej rozgrzaną masą pochodzenia zwrotnikowego z południowego – zachodu Europy, przynoszącą gorący i upalny okres w wielu regionach południowo – zachodniej, południowej, zachodniej oraz środkowej Europy.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty temperatury maksymalnej powietrza na sobotnie popołudnie (model ICON)

Wpływ ocieplającej się masy powietrza w zasięgu stabilnego układu wyżowego będzie odczuwalny w większości województw naszego kraju już jutro (piątek), kiedy temperatura maksymalna wzrośnie do 24 °C – 27°C, lokalnie 28°C. Najcieplejszy przebieg aury w towarzystwie sporej ilości słońca spodziewany jest na obszarze województw zachodnich, środkowych oraz częściowo wschodnich. Nieco chłodniej, choć wciąż przyjemnie ciepło zapowiada się aura na samej północy i północnym – wschodzie, gdzie w najcieplejszym momencie dnia, przypadającym na godziny popołudniowe, zanotujemy maksymalnie około 20°C – 23°C. Jeszcze goręcej zrobi się pierwszego dnia weekendu – wówczas rejony zachodnie oraz środkowe mogą oczekiwać ocieplenia do 29°C – 32°C, z upałem zaznaczającym się zwłaszcza na zachodzie. Z uwagi na wpływ rozległego wału wysokiego ciśnienia, ze strefą rozciągającą się znad Morza Północnego i Barentsa aż po południowe rejony kontynentu europejskiego, a także napływ suchych mas powietrza – zarówno pochodzenia polarnego, jak i zwrotnikowego, w całej Polsce możemy liczyć na bardzo pogodny i słoneczny, w tym bezchmurny przebieg warunków pogodowych.

Źródło: wxcharts.com – aktualna prognoza wzrostów temperatury maksymalnej powietrza na niedzielne popołudnie (model ICON)

Niedziela wciąż będzie sprzyjać weekendowemu i wakacyjnemu wypoczynkowi, gdziekolwiek byśmy nie przebywali. Dalsze zaleganie stabilnego wału podwyższonego ciśnienia atmosferycznego z suchym powietrzem przyniesie na obszarze całego kraju słoneczną aurę, przy jednoczesnych wzrostach najwyższej temperatury maksymalnej w regionach zachodnich i południowo – zachodnich do 30°C – 32°C, lokalnie nawet 33°C; im bliżej naszej zachodniej granicy państwowej, tym upał będzie najsilniejszy. W pozostałych rejonach ciepłe i gorące masy powietrza podniosą temperaturę maksymalną do 22°C – 28°C, z bardziej orzeźwiającym przebiegiem aury w pasie gmin nadmorskich oraz na samych krańcach północno – wschodnich, z czym będzie się wiązać występowanie wiatru z kierunków północnych.

Źródło: wetterzentrale.de – prognozowane upały w środkowo-zachodniej Europie (niedziela, model GFS)

Jeszcze silniejszego upału w okresie weekendowym należy oczekiwać wzdłuż Europy Zachodniej, w tym między innymi na obszarze Hiszpanii, Francji czy Niemiec, gdzie z południowego – zachodu dotrze kulminacyjny strumień mocno rozgrzanej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. O dużej intensywności nadchodzącej nad te rejony kontynentu europejskiego fali upałów mogą świadczyć spodziewane wzrosty najwyższej temperatury maksymalnej powietrza, która w wielu miejscach będzie osiągać i przekraczać 33°C – 37°C, natomiast w południowej części Półwyspu Iberyjskiego dochodząc nawet do 39°C – 41°C (niedzielne popołudnie). Jednocześnie przez zachodnie obszary Starego Kontynentu będzie przebiegać strefa pofalowanego frontu atmosferycznego rozdzielająca dwie skrajnie zróżnicowane termicznie masy powietrza, przyczyniająca się do intensyfikacji procesów konwekcyjnych w postaci gwałtownych zjawisk burzowych.

Przypominamy, aby w trakcie gorącej i upalnej aury spożywać sporą ilość płynów, w tym zwłaszcza wody niegazowanej, zadbać o nakrycie na głowę, a także ograniczyć wysiłek fizyczny oraz długie przebywanie na silnie operującym słońcu. Nie zapomnijmy również o filtrach ochronnych na skórę, zwłaszcza podczas górskich wypraw czy w czasie wypoczynku na plaży.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.