Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 10.07.2023 i noc 10/11.07.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.07.2023, godz. 6:00 UTC do 11.07.2023, godz. 6:00 UTC

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 10.07.2023 i noc 10/11.07.2023

W poniedziałek od zachodu nasunie się strefa zachmurzenia związana z ciepłym frontem przynależnym do rozpadającego się już niżu znad Morza Norweskiego. Za frontem napłynie cieplejsza i niestabilna masa powietrza, która w połączeniu ze strefą zbieżności wiatru tuż przed frontem chłodnym da dogodne warunki do rozwoju konwekcji, a w konsekwencji burz.

Najlepsze warunki by powstały burze prognozuje się, że wystąpią w pasie na zachód od linii Gorzów Wielkopolski-Katowice. Organizować się będą w postaci pojedynczych komórek lub niewielkich klastrów wielokomórkowych. Największym zagrożeniem z ich strony będą porywy wiatru do ok 60-70 km/h oraz opady deszczu do ok. 10-20 mm. Na południu Polski zaznaczy się strefa z korzystnymi warunkami kinematycznymi do w połączeniu z frontem atmosferycznym może spowodować powstanie superkomórek burzowych. Wtedy prognozowane parametry mogą być wyższe. Nie można wykluczyć również lejów kondensacyjnych oraz słabych trąb powietrznych. Burze mogą pojawić się już w okolicach godzin okołopołudniowych, a ostatnie z nich prawdopodobnie przetrwają do godzin późno wieczornych i nocnych. Będą przemieszczać się w kierunku południowo-wschodnim. Dodatkowo na Pomorzu Gdańskim możliwe są burze nad ranem we wtorek.

W poniedziałek istnieje możliwość wydania aktualizacji do stopnia 1 zagrożenia, jednak prawdopodobieństwo nie jest duże.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.