Upalne powietrze zwieńczone silnymi burzami w trakcie poniedziałku

Źródło: ogimet.com – wczorajszy rozkład najwyższej temperatury maksymalnej powietrza wg danych pomiarowych na stacjach meteorologicznych (IMGW-PIB)

Znajdujemy się na półmetku iście letniego, wakacyjnego weekendu. Sobota najsilniejszy upał związany z dynamicznym napływem mocniej rozgrzanej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południowo – zachodnich obszarów kontynentu europejskiego przyniosła w całym pasie regionów zachodnich kraju, gdzie najwyższa temperatura maksymalna wzrosła nawet do 33°C – 35°C. Wśród najgorętszych miejsc znalazły się między innymi: Słubice (35,4°C), Leszno (34,5°C), Legnica (34,4°C), Wrocław (34,4°C) oraz Poznań (34,3°C). Bardzo ciepłe i gorące powietrze objęło swym zasięgiem także pozostałą część Polski, objawiając się – obok licznych rozpogodzeń do zachmurzenia małego i bezchmurnego nieba – temperaturą maksymalną oscylującą w granicach 26°C – 31°C. Za regionami zachodnimi, północnymi, środkowymi i częściowo południowymi również tzw. noc tropikalna, podczas której temperatura minimalna powietrza nie obniżyła się poniżej poziomu 20°C.

Źródło: wxcharts.com – prognozowane wzrosty temperatury powietrza na dzisiejsze popołudnie (model ICON)

Napływ gorącego powietrza związany jest z rozległym układem niskiego ciśnienia „Sandor”, którego centrum znajduje się nieco na północny – wschód od Wysp Brytyjskich, w rejonie Szetlandów. To właśnie po jego południowo – wschodniej stronie obserwujemy charakterystyczny korytarz, przez który postępuje „pompowanie” najcieplejszych od początku sezonu letniego mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego, w wielu regionach Europy Zachodniej, Środkowej i Południowej przynoszących prawdziwą eksplozję lata. W trakcie dzisiejszego popołudnia strefa najsilniejszego upału przemieści się nad cały pas województw wschodnich, najbardziej dając się we znaki na wschodzie, północnym – wschodzie, południowym – wschodzie, częściowo południu oraz w centrum, gdzie najwyższa temperatura maksymalna powietrza będzie wzrastać do 32°C – 35°C, lokalnie aż >35°C. Od zachodniej części kraju postępuje stopniowy wzrost zawartości wilgoci sprzyjający rozwojowi lokalnych stref opadów i burz, które podczas bieżącej doby miejscami będą pojawiać się zarówno w rejonach zachodnich, północnych, środkowych, południowych, a także punktowo wschodnich. Zaznaczamy jednak, że będą to zjawiska charakteryzujące się dużą lokalnością, choć miejscami mogące generować gwałtowniejsze opady deszczu połączone z gradem o średnicy do 1-3 cm oraz punktowo dość silne porywy wiatru.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (CAPE) na poniedziałkowe popołudnie (model GFS)

Głównego uderzenia burz spodziewamy się w dniu jutrzejszym (poniedziałek) – wówczas pas Polski Południowej, częściowo Środkowej oraz Wschodniej dostanie się pod wpływ znacznie bardziej niestabilnego sektora powietrza z istotnie nasiloną energią potencjalną dostępną drogą konwekcyjną (współczynnik CAPE przekraczający 1000-2000 J/kg). Wraz z postępującym wzrostem wilgotności względnej powietrza w dolnych warstwach troposfery wystąpią dogodne warunki do silniejszego wypiętrzania chmur burzowych Cumulonimbus, generujących ulewne / nawalne opady deszczu, miejscami intensywne gradobicia (średnica gradzin w najgwałtowniejszych formacjach konwekcyjnych, w tym izolowanych superkomórkach oraz burzach pulsacyjnych będzie mogła osiągać około 2-4 cm, lokalnie nawet 5 cm), a także silne porywy wiatru o prędkości 60-90 km/h, punktowo >90-100 km/h (zjawiska downburst w postaci dynamicznych prądów zstępujących).

Źródło: mapy.meteo.pl – możliwy ranny i przedpołudniowy układ burzowy wędrujący z południa, przez częściowo rejony środkowe po cz. wschód kraju (model UMPL 4 km)

Z inicjacją formacji burzowych w trakcie poniedziałkowej doby należy się liczyć jeszcze przed południem, a nawet w godzinach rannych – początkowo głównie na południu oraz miejscami w rejonach środkowych, zaś w drugiej części dnia także na południowym – wschodzie i częściowo wschodzie kraju. Z uwagi na dalsze zaleganie mocniej rozgrzanej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, która na obszarze województw środkowych, wschodnich, południowo – wschodnich i częściowo południowych przyniesie najwyższe wzrosty temperatury maksymalnej do 30°C – 32°C, najmocniej rozwinięte systemy burzowe będą mieć również potencjał do generowania sporej ilości wyładowań atmosferycznych. Największego natężenia zjawisk burzowych oczekujemy w drugiej części dnia, kiedy dolne warstwy troposfery ulegną najsilniejszemu ogrzaniu, ponadto od zachodniej Polski w strefę sektora z niestabilnym powietrzem zacznie nasuwać się istotnie nasilony wiatr w środkowej troposferze, zapewniający dodatkowy czynnik do jeszcze gwałtowniejszej organizacji powstających komórek burzowych w superkomórki z rotującymi prądami wstępującymi. Burzowa aura wraz z początkiem tygodnia spodziewana jest również na samej północy, z potencjalnie najsilniejszym przebiegiem formacji burzowych napędzanych aktywnym odcinkiem prądu strumieniowego w środkowych warstwach troposfery nocą z poniedziałku na wtorek.

Ze względu na stopniowo zwiększające się zagrożenie burzowe, z kulminacją silniejszych zjawisk podczas poniedziałkowej doby w województwach południowych, południowo – wschodnich, wschodnich i miejscami środkowych, zachęcamy do częstszego zaglądania na naszą stronę oraz profile społecznościowe (Facebook, Twitter, Instagram), gdzie będziemy na bieżąco publikować materiały dotyczące aktualnego i spodziewanego przebiegu warunków pogodowych na obszarze Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.