PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.07.2023, godz. 13:00 CEST do 18.07.2023, godz. 08:00 CEST
2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów bardzo dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu oraz a w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów otaczających obszar 2. stopnia zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz nawalnych opadów deszczu.
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północnej z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, a w mniejszym stopniu z powodu opadów gradu i silnych opadów deszczu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska pozostaje pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia, którego centrum w ciągu dnia znajdzie się nad Morzem Norweskim. Z niżem tym związany jest pofalowany chłodny front atmosferyczny, który aktualnie znajduje się w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie, przemieszczając się na południowy wschód, wraz z lokalnym niżem nad Czechami. Przed frontem, w obszarze zwrotnikowej masy powietrza, zaznaczy się natomiast strefa zbieżności wiatru. W ciągu dnia konwergencja (chociaż nie w postaci ciągłej strefy), a pod wieczór również sam front będą czynnikami sprzyjającymi rozwojowi burz, miejscami o gwałtownym przebiegu.
Za frontem napływać będzie wyraźnie chłodniejsze powietrze polarne pochodzenia morskiego, które na północy kraju będzie bardziej niestabilne. W ciągu dnia przez północne Niemcy, a następnie północną Polskę i południowy Bałtyk przemieszczać się będzie front chłodny drugorzędny, który będzie kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zjawisk konwekcyjnych.
OMÓWIENIE:
… Polska południowa, wschodnia, centralna – obszar objęty 1. i 2. stopniem zagrożenia …
Aktualne obserwacje wskazują na pewne przesunięcie najbardziej chwiejnej strefy bardziej na południowy wschód względem wczorajszych prognoz. Jednocześnie poranny układ burzowy nadal wędruje na wschód i wczesnym popołudniem opuści Lubelszczyznę.
Sam przebieg zdarzeń nie powinien znacząco różnić się od opisanego wczoraj w prognozie. Głównym zagrożeniem pozostaną bardzo silne porywy wiatru, przekraczające miejscami 90-110 km/h, szczególnie w burzach superkomórkowych oraz w przypadku rozwoju układu burzowego (również z możliwą sygnaturą bow echo). Zagrożenie może stanowić także duży grad, którego średnica może osiągnąć do 4-7 cm – największy będzie związany z bardziej izolowanymi superkomórkowami burzowymi, jednak również w przypadku burz wbudowanych w układ grad może osiągać 2-4 cm. W wielu miejscach spodziewane są również silne opady deszczu rzędu 20-40 mm, a miejscami na terenach podgórskich i górskich lub w przypadku przejścia kilku burz całkowite sumy mogą przekraczać 50 mm. Nie można wykluczyć także rozwoju trąby powietrznej, również o dość dużej sile (IF2+), chociaż aktualnie ryzyko to wydaje się być obniżone. Początkowo bardziej izolowane burze będą się łączyć w znacznych rozmiarów układ, który przemieszczać się będzie na wschód i późnym popołudniem lub wieczorem opuści Polskę.
Warto zwrócić uwagę, że część prognoz wskazuje na bardzo prawdopodobny rozwój izolowanych burz, również w formie superkomórek w pasie od śląskiego przez łódzkie po mazowieckie późnym popołudniem lub wieczorem. Mogą się z nimi wiązać silne porywy wiatru oraz opad gradu do 2-4 cm średnicy. Burze będą się przemieszczać na wschód lub północny wschód i mogą być aktywne aż do godzin nocnych.
… Polska północna – obszar 1.stopnia zagrożenia …
Dla tego obszaru prognozy nie uległy większym zmianom, poza pewnym przesunięciem czasowym – w ciągu dnia prognozowane są izolowane burze, które nie powinny przynosić groźnych zjawisk (poza wyładowaniami!). Wieczorem i w nocy od zachodu przemieszczać się będzie natomiast strefa burz (również w formie liniowej) z silnymi porywami wiatru powyżej 75-90 km/h. Burze mogą być aktywne przez całą noc.