Kolejne porcje przelotnych opadów i lokalnych burz w strumieniu cyrkulacji zachodniej powietrza

Źródło: lightningmaps.org – wyładowania atmosferyczne towarzyszące licznym burzom w formie konwekcji rozproszonej z minionej doby

Pogoda w Polsce oraz w przeważającej części kontynentu europejskiego została zdominowana przez rozległą strefę zatoki niskiego ciśnienia związaną z układami niżowymi znad północnej Europy. Z zachodnich obszarów Starego Kontynentu docierają do nas polarno-morskie masy powietrza o wyraźnie podwyższonej zawartości wilgoci w dolnej oraz środkowej troposferze, które w różnych regionach kraju sprzyjają powstawaniu fotogenicznych chmur kłębiasto-deszczowych w postaci rozproszonych stref opadowo-burzowych. W ciągu minionej doby w wielu miejscach odnotowaliśmy malownicze formacje burzowe na niebie, którym towarzyszyły punktowo intensywne opady deszczu połączone z małym gradem, a także silniejsze porywy wiatru. Najmocniej rozwinięte formacje konwekcyjne generowały również zwiększoną ilość wyładowań atmosferycznych (1. grafika), a po ich przejściu wschodni horyzont ubarwiały intensywne tęcze.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane opady deszczu z lokalnymi burzami na noc z piątku na sobotę (model ECMWF)

Podczas nadchodzącej doby czekają nas kolejne porcje przelotnych opadów i lokalnych burz. Największej aktywności konwekcyjnej związanej z napływem niestabilnej masy powietrza należy oczekiwać w drugiej części dnia na obszarze województw południowo – zachodnich i miejscami południowych, gdzie – zważywszy na nieco nasilone uskoki pionowe wiatru w dolnych 3 i 6 km troposfery – możliwe jest powstanie pojedynczych superkomórek z ulewnym deszczem, gradem o średnicy do 1-2,5 cm i punktowo dość silnymi porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h. Z inicjacją opadów przelotnych będziemy mieć do czynienia także w pozostałych regionach Polski (dzień, noc), przy czym będą to zjawiska lokalne, bez gwałtownego przebiegu. W strumieniu polarno-morskiej masy powietrza temperatura maksymalna w godzinach popołudniowych wzrośnie do 18°C – 26°C, z najchłodniejszą aurą na krańcach północnych, z kolei najcieplejszą w województwach środkowych, wschodnich i południowych.

Źródlo: mapy.meteo.pl – prognozowane liczne formacje opadowo-burzowe na sobotnie przedpołudnie i południe dla północnej Polski (model UMPL 1,5 km

Weekend rozpoczniemy od dalszego napływu polarno-morskiego powietrza z zachodu kontynentu europejskiego. Przelotne opady deszczu, miejscami połączone z lokalnymi, rozproszonymi formacjami burzowymi w największej ilości będą dawać o sobie znać wzdłuż pasa województw północnych, choć przejściowo popada również na wschodzie (w początkowej fazie dnia w tej części Polski natężenie opadu chwilami będzie intensywne, ponadto z możliwymi burzami), w centrum oraz w rejonach południowych. Ze względu na nieco zaostrzony gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego w naszej części Europy, na północy, zachodzie oraz w głębi kraju należy się liczyć z występowaniem nasilonej prędkości wiatru z sektorów zachodnich, przy jednoczesnych wzrostach temperatury maksymalnej powietrza do 18°C – 25°C. Najchłodniejsze warunki atmosferyczne ponownie będą się zaznaczać na północy, natomiast cieplejszy przebieg aury odnotujemy w regionach środkowych, wschodnich oraz na południu.

Źródło: wxcharts.com – aktualna prognoza temperatury powietrza na niedzielne popołudnie (model ICON)

Niedziela największe zasoby wilgoci z bardziej ciągłą formą słabych i umiarkowanych opadów deszczu związane z nasuwającą się od zachodu Europy strefą frontu atmosferycznego przyniesie ponownie wzdłuż północnej części naszego kraju. Im dalej na południe i wschód, tym możemy liczyć na pojawiające się większe przejaśnienia oraz rozpogodzenia, jednak chmur na niebie również nie zabraknie, a miejscami mogą też zdarzyć się przejściowe opady w formie przelotnej z pojedynczymi komórkami burzowymi (południe, centrum, wschód). Drugi dzień weekendu najchłodniejsze warunki sprowadzi w miejsca najbardziej pochmurne i deszczowe, tj. na północnym – zachodzie i północy, gdzie wartości temperatury maksymalnej powietrza w najcieplejszym momencie dnia wzrosną w okolice 16°C – 19°C. W pozostałych regionach polarno-morskie powietrze ogrzeje się do 20°C – 29°C, a najcieplejsza aura, w oparciu o bieżące wyliczenia modeli numerycznych, zagości do województw południowych, zachodnich, środkowych oraz wschodnich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.