Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 21.07.2023 i noc 21/22.07.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.07.2023 godz. 06:00 UTC do 22.07.2023, godz. 06:00 UTC

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 21.07.2023 i noc 21/22.07.2023

W piątek nasz kraj w dalszym ciągu znajdzie się pod wpływem napływu chłodnej i wilgotnej masy powietrza znad Atlantyku. Jednocześnie na południe od Polski dojdzie do niewielkiego zafalowania na froncie, przez co do południowej części kraju dopłynie cieplejsza oraz niestabilna masa powietrza. Największe szanse do rozwoju burz pojawią się właśnie w tej części kraju. Powstałe burze będą przemieszczać się w kierunku wschodnim/północno-wschodnim. Niektóre mogą przybierać bardziej zorganizowany charakter oraz powodować zagrożenie intensywnymi opadami deszczu oraz punktowymi porywami wiatru. Znacznie mniejsze szanse na rozwój burz pojawią się na północy kraju, jednak tam słabe zjawiska burzowe mogą występować przez całą dobę, także w nocy z piątku na sobotę oraz nad ranem.   

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

Sytuacja synoptyczna względem poprzednich dni nie ulegnie znaczącej zmianie. W dalszym ciągu pozostaniemy pod wpływem aktywnej cyrkulacji strefowej z napływem wilgotnej, chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarnego-morskiego. Mniej więcej na południu Polski znajdzie się front rozdzielający chłodniejszą masę od tej cieplejszej znajdującej się na południe od naszego kraju. W ciągu dnia nad rejonem Czech dojdzie do rozwoju płytkiego niżu oraz lekkiego zafalowania na froncie, dzięki czemu cieplejsza, niestabilna masa powietrza dotrze do krańców południowych Polski. Tam pojawią się korzystne warunki do rozwoju burz. Pomimo stosunkowo niewielkim wzrostom energii CAPE (maksymalnie do 500-600 J/kg), środowiskiem napędzającym rozwój konwekcji będą dobre wspomaganie i wymuszanie konwekcji (zarówno w postaci frontu atmosferycznego jak i orografii terenu), a także miejscami korzystne środowisko kinematyczne (zwłaszcza w przypadku uskoków wiatru oraz wirowości względnej na poziomie 0-6 i 0-3 km). Skrętność wiatru w najniższej, przypowierzchniowej warstwie troposfery pozostanie słabsza. Nieznaczna chwiejność w połączeniu z korzystnym profilem kinematycznym może przyczynić się do powstania kilku raczej niewielkich burz superkomórkowych lub też niewielkiego układu wielokomórkowego (np. w postaci liniowej). Podobnie jak w czwartek, dzięki dużej zawartości wilgoci oraz dużemu pionowemu gradientowi temperatury w dolnych partiach atmosfery mogą pojawiać się lejki kondensacyjne.

Na północy Polski ryzyko rozwoju burz będzie znacznie niższe aniżeli w południowej części kraju. Prognozowana jest niewielka chwiejność w atmosferze, która może przyczynić się do rozwoju raptem kilku słabych z reguły krótkotrwałych burz, także z możliwością występowania w nocy z piątku na sobotę nad Bałtykiem. Na pozostałym obszarze kraju nie prognozuje się rozwoju burz ze względu na bardzo niewielką chwiejność atmosfery oraz wysoki poziom kondensacji (LCL).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.