Początek tygodnia z przelotnymi opadami oraz lokalnymi burzami

Źródło: Ogimet.com – najcieplejsze miejsca w kraju podczas niedzielnego popołudnia

Do południowej, zachodniej i środkowej Polski powróciła gorąca, a miejscami również upalna aura, która podczas dzisiejszego popołudnia przyniosła najwyższe wzrosty temperatury maksymalnej powietrza do 28°C – 31°C. Wśród najcieplejszych większych miast w kraju znalazły się między innymi Wrocław oraz Opole – to właśnie na tych obszarach temperatura osiągnęła maksymalnie 30°C – 31°C. Wyraźnie chłodniejsze warunki atmosferyczne (18°C – 20°C) notowane były wzdłuż województw północnych, gdzie gęstym chmurom przez większość dnia towarzyszą także słabe, okresami umiarkowane opady deszczu związane ze strefą ciepłego frontu atmosferycznego.

Źródło: wxcharts.com – spodziewany przebieg warunków pogodowych w trakcie poniedziałkowego popołudnia (model ICON)

Początek nadchodzącego tygodnia najcieplejszy przebieg warunków pogodowych z gorącą i upalną aurą przyniesie w regionach południowych, zachodnich, środkowych oraz wschodnich, gdzie najwyższa temperatura maksymalna powietrza wzrośnie do 29°C – 31°C, lokalnie 32°C. Im bliżej krańców północnych Polski, tym ponownie należy się liczyć z wyraźnie niższą temperaturą maksymalną oscylującą w granicach 21°C – 23°C. Zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych na przeważającym obszarze kraju wystąpią korzystne warunki do rozwoju stref opadowo-burzowych. Przelotne opady o podłożu konwekcyjnym z punktowymi burzami, organizującymi się w pojedyncze komórki, w tym lokalne superkomórki oraz formacje wielokomórkowe spodziewane są zarówno w województwach południowych, zachodnich, północnych, środkowych, jak i na wschodzie, przynosząc miejscami ulewne opady deszczu połączone z gradem o średnicy do 1-3 cm, a także punktowo dość silne porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h. Powstające burze będą intensyfikowane zatoką niskiego ciśnienia związaną z ośrodkiem niżowym o imieniu „Unai” przemieszczającym się znad północnej Danii w kierunku południowej Szwecji oraz strefami frontów atmosferycznych wędrujących z zachodu na wschód Polski.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane opady burzowe w regionach południowo – wschodnich i częściowo południowych Polski na wtorkowe popołudnie (model ECMWF)

We wtorek nad regiony północno – zachodnie i północne naszego kraju dotrze wyraźnie chłodniejszy strumień polarno-morskiej masy powietrza (18°C – 20°C), który objawi się zmiennym zachmurzeniem z większymi rozpogodzeniami, ale miejscami także lokalnymi, chwilowymi opadami deszczu w formie przelotnej. Cieplejszy sektor powietrza zostanie wyparty nad województwa wschodnie, gdzie w godzinach popołudniowych najwyższa temperatura maksymalna wzrośnie do 26°C – 28°C. W drugiej części dnia nad województwami południowo – wschodnimi i częściowo południowymi zaczną pojawiać się dogodne warunki konwekcyjne do silniejszego rozwoju konwekcji burzowej w postaci masowego wypiętrzania chmur kłębiasto-deszczowych, generujących ulewne / nawalne opady deszczu doprowadzając do lokalnych podtopień i zalań. Na szczególną uwagę należy zwrócić na południowe rejony województwa podkarpackiego oraz południowo – wschodnią część Małopolski, gdzie w momencie rozwoju silniejszych superkomórek burzowych (prognozowane korzystne pokrycie istotnie zwiększonej niestabilności powietrza z dość silnymi uskokami pionowymi wiatru) średnica gradzin może osiągnąć około 3-4 cm, zaś prędkość najsilniejszych porywów wiatru przekroczyć 70-90 km/h.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.