PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.07.2023 godz. 14:00 UTC do 25.07.2023, godz. 06:00 UTC
2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniego fragmentu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów bardzo dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu oraz a w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie dla południowo-zachodniego i częściowo dla południowo-wschodniego fragmentu Polski z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu czy silnych porywów wiatru.
PODSUMOWANIE:
W poniedziałek sytuacja synoptyczna w nieznacznym stopniu ulegnie zmianie jednakże w tym przypadku możemy oczekiwać pojawienia się miejscowo silnych burz. Podwyższone wartości energii niezbędnej do pojawienia się konwekcji oraz lokalna skrętność wiatru w obrębie prądu wstępującego doprowadzić może do wystąpienia trąby powietrznej. Burze będą miały formę pojedynczych komórek a ich największa aktywność spodziewana jest w drugiej części dnia oraz wieczorem. W przypadku wystąpienia korzystnych warunków do łączenia pojedynczych komórek w zorganizowany system konwekcyjny nie wyklucza się powstania mezoskalowego układu konwekcyjnego (silnej burzy wiatrowej). Opady generowane przez burze mogą mieć charakter nawalnych opadów deszczu (do 30 mm) oraz gradu (miejscowo do średnicy 5 cm).
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia …
Przemieszczający się z zachodu na wschód front atmosferyczny cechujący się zafalowaniem w związku z wystąpieniem zatoki ciśnienia w drugiej części dnia dotrze do Polski. W związku z tym prognozowane jest przejście przez nasz kraj frontu chłodnego. „Wypchnięcie” ciepłej zalegającej masy powietrza, która w ciągu dnia miała możliwość stopniowego nagrzania rozpocznie się systematycznie z zachodu na wschód. Aktywne elektrycznie burze występują obecnie na terenie Włoch, Austrii oraz Czech a dalszy rozwój komórek burzowych może zostać zintensyfikowany na terenie Polski w godzinach wieczornych/wczesnonocnych. Na obszarze objętych 2-gim stopniem zagrożenia energia ML-CAPE sięgnie ponad 2500 J/kg, natomiast skrętność wiatru na odcinku 0-3 km AGL wyniesie ok. 230 m2/s2. W przypadku burz superkomórkowych należy liczyć się z podwyższonym zagrożeniem wystąpienia opadów dużego gradu oraz pojawienia się trąby powietrznej.
… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
Ośrodek wysokiego ciśnienia ulokowany nad Azorami, stopniowo odsuwać będzie się na zachód. Rozbudowany niż znajdujący się nad Skandynawią spowoduje napływ chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego. Zalegające na terenie naszego kraju powietrze polarno-morskie (ciepłe) zasobne w duże pokłady wilgoci skoncentrowane będzie głównie w części południowej i południowo-wschodniej (temp. punktu rosy 18 °C). W ciągu dnia na dość dużym obszarze kraju wystąpi temperatura oscylująca w okolicach 30 °C. W wyniku nasunięcia północnego niżu oraz automatyczne wypchnięcie ciepłej masy powietrza nastąpi powstanie linii konwergencji wiatru w dolnej warstwie troposfery. Energia w postaci ML-CAPE w okolicach 1300 J/kg nałoży się w tym rejonie z silnym przepływem powietrza głównie na odcinku 0-3 km AGL. Również na tym samym poziomie wystąpi podwyższona skrętność wiatru (SRH ok. 120 m2/s2). Obecna podwyższona skrętność wiatru w całym odcinku pionowym sugeruje możliwość wystąpienia opadów gradu, którego średnica może mieścić się w zakresie od 2 do 5 cm (szansa na opad gradu o tych średnicach wynosi 50%). Szczególnie na obszarze południowo-wschodniej części kraju istnieje wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej. Burze będą miały charakter rozproszony, głównie w formie izolowanych komórek lub/i prawoskrętnych superkomórek burzowych posiadających zdolność do tworzenia słabych tornad. W przypadku wykształcenia mezoskalowego układu konwekcyjnego należy liczyć się z wystąpieniem niszczycielskim porywów wiatru szczególnie w sektorze prądu zstępującego (tzw. Rear Inflow Jet).
… Pozostała część kraju objęta możliwością rozwoju burz …
Energia dostępna drogą konwekcji będzie znacznie mniejsza aczkolwiek burze na wspomnianym obszarze również będą miały sprzyjające warunki do rozwoju. Kluczowe w tym przypadku będzie wystąpienia zachmurzenia co może przyczynić się do gwałtownego zahamowania konwekcji mimo dogodnych warunków. Burze, jeśli wystąpią będą znacznie słabsze niż te, które wystąpią na terenie objętym 1. stopniem zagrożenia. Główne zagrożenie ze strony burz to nawalne opady deszczu dochodzące do 15 mm. Zjawiska konwekcyjne mogą być obecne również w godzinach nocnych. W drugiej części nocy/nad ranem burze będą zanikać.
Obszary objęte zagrożeniem możecie Państwo na bieżąco śledzić za pośrednictwem serwisu nowcastingowego SkyPredict. Zachęcamy również do przesyłania relacji w naszych mediach społecznościowych.