PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.07.2023 godz. 06:00 UTC do 27.07.2023, godz. 06:00 UTC
PODSUMOWANIE:
W środę największe szanse do rozwoju burz pojawią się w południowo-wschodniej części Polski, gdzie zalegać będzie cieplejsza masa powietrza wypierana przez aktywny chłodny front atmosferyczny. Wraz z przejściem frontu pojawią się długotrwałe, wielkoskalowe opady deszczu oraz wyraźne ochłodzenie (południowa Polska). Pozostała część kraju znajdzie się w świeżej, wilgotnej polarno-morskiej masie powietrza, w której dominować będą liczne przelotne opady deszczu oraz miejscami, pojedyncze słabe burze.
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
Nasz kraj znajdzie się w zasięgu bezpośredniego oddziaływania górnej zatoki niżowej rozciągającej się znad północy kontynentu po Europę Centralną. Do przeważającej części kraju napływać będzie świeża, wilgotna polarno-morska masa powietrza znad wód Morza Północnego i Atlantyku. Z kolei na samych krańcach Polski południowo-wschodniej obecna będzie jeszcze ciepła masa powietrza, wypierana przez aktywny chłodny front atmosferyczny. Za sprawą frontu na południu kraju pojawią się długotrwałe, wielkoskalowe opady deszczu oraz wyraźne ochłodzenie (temperatura na powierzchni izobarycznej 850 hPa wyniesie minimalnie 5/6°C). Nad obszarem podwyższonego prawdopodobieństwa rozwoju burz, w strefie zalegającego ciepłego powietrza pojawi się także nieznaczna chwiejność w atmosferze (w granicach 200 – 500 J/kg). Ponadto w strefie frontowej pojawią się nasilone uskoki prędkościowe wiatru (zwłaszcza w warstwie 0-6 km) do około 20 m/s, które przyczynią się do rozwoju oraz intensyfikacji konwekcji. Duża zawartość wilgoci w całym profilu atmosfery (całkowita wodność troposfery na poziomie 30 mm oraz stosunek zmieszania pary wodnej oscylujący w granicach 10 g/kg) przyczyni się do powstania miejscami mocno uwodnionych komórek burzowych i stref opadowych. Zważywszy jednak na stosunkowo małą zawartość energii dostępnej drogą konwekcji na relatywnie niewielkim obszarze, aktywność burzowa nie powinna być szczególnie wysoka. Burze będą zanikać w drugiej części dnia wraz z przejściem frontu dalej na wschód, poza obszar naszego kraju.
W pozostałej części kraju rozwinie się na ogół płytka konwekcja za sprawą m.in. niedużej chwiejności w atmosferze oraz wysokich wartości poziomu kondensacji. Lokalnie, lepiej wypiętrzone komórki konwekcyjne (zwłaszcza na Pomorzu) będą mogły generować pojedyncze wyładowania, choć na ogół aktywność burzowa poza południowo-wschodnią Polską nie powinna być duża, a także szanse na jej rozwój pozostaną niewielkie.