Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 5.08.2023 i noc 5/6.08.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 5.08.2023, godz. 6:00 UTC do 6.08.2023, godz. 6:00 UTC

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowo-wschodniej, centralnej, częściowo wschodniej i północnej Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, silnego i porywistego wiatru oraz opadów gradu, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów wokół 2 stopnia zagrożenia z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz porywistego wiatru, w mniejszym stopniu z powodu opadów gradu i tornad.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 5.08.2023 i noc 5/6.08.2023

W sobotę czeka nas dynamiczna pogoda. Już od godzin porannych prognozuje się, że burze będą występować w południowo-wschodniej Polsce. Burze będą miały charakter wielokomórkowego klastra w postaci liniowej. Będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim. Największym zagrożeniem z ich strony będą intensywne opady deszczu, nawet do ok. 30-45 mm i więcej oraz silny wiatr w porywach do ok. 80-100 km/h. Opady deszczu mogą powodować lokalnie podtopienia i zalania, a na małych rzekach wystąpienia lokalnych powodzi. Niewykluczone, że powstanie charakterystyczne wygięcie w sygnaturach radarowych, co może doprowadzić jeszcze do silniejszy porywów. Dodatkowo mogą pojawić się superkomórki burzowe, przejściu którym może towarzyszyć opad gradu do 3-5 cm oraz wystąpienie tornad o słabej i umiarkowanej sile.

Mało tego, jeszcze w nocy z soboty na niedzielę prognozowane jest wejście kolejnego układu od południa/lub utworzenie go nad obszarem Polski – nie jest to jeszcze do końca jasne. Układ ten też przyjmie postać wielokomórkowej burzy, a tor przemieszczania komórek skierowany będzie na północ. Burze od okolic Górnego Śląska i Małopolski przejdą przez centrum kraju aż po woj. pomorskie. Największym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, które w połączeniu z opadami niekonwekcyjnymi mogą przynieść wielkości rzędu 50 mm i więcej. Po dziennej konwekcji i opadach dodatkowa porcja deszczu może pogorszyć sytuację powodziową w wielu miejscach. Dodatkowo burze te mogą generować podobne zjawiska jak te za dnia.

Sytuacja nie jest do końca pewna dlatego możliwa jest aktualizacja prognozy w sobotę.

OMÓWIENIE:

W weekend pogodę w Polsce kształtować będzie zatoka niskiego ciśnienia obejmująca swoim zasięgiem wschodnią i centralną Polskę. W osi zatoki obecny będzie pofalowany front atmosferyczny wzdłuż którego od południa, w godzinach wieczornych, przemieści się niż baryczny. Wspomniany niż będzie zasobny w duże rezerwuary wilgoci, stąd w najbliższych dniach można spodziewać się wysokich opadów, nie tylko związanych z burzami. Front oddzielać będzie wilgotne, chwiejne i gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego na wschodzie kraju od polarnego morskiego na zachodzie.

Warunki do rozwoju burz będą bardzo dobre, szczególnie w obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia. Chwiejność atmosfery będzie umiarkowana i umiarkowanie wysoka (CAPE max do ok. 1500 J/kg), a to w połączeniu z dogodną kinematyką (DLS ok. 20-30 m/s, LLS ok. 15-25 m/s) może generować groźne burze w charakterze MCS z bow echo. Niektóre modele widzą nawet utworzenie się mezoskalowego wiru konwekcyjnego nad wschodnią częścią kraju (MCV). To wszystko będzie generować zagrożenie w postaci bardzo silnego wiatru w porywach do ok. 80-100 km/h, a nawet powyżej tych wartości. Na dodatek podwyższona wodność troposfery (PW >30 mm) oraz obecność centrum niżu i frontów atmosferycznych może generować opady deszczu powyżej 50 mm (niektóre modele sugerują opady powyżej 100 mm!). Dobudowujące się nowe komórki do układu oraz kierunek ich przemieszczania niestety sprzyja powstaniu układów training storm – dla osoby znajdującej się w tym obszarze widoczne to będzie jakby burza zatrzymała się i stała tam przez dłuższy czas przynosząc wysokie sumy opadowe, co jest mylące ponieważ będą to już inne komórki konwekcyjne. Warunki kinematyczne sprzyjać również będą możliwości powstania superkomórek burzowych, a te mogą przynosić opady gradu do 3-5 cm, a obniżony poziom kondensacji sprzyjać będzie powstawaniu tornad. Niektóry z nich mogą mieć umiarkowaną siłę F2+.

Sytuacja jest rozwojowa i nie wykluczone, że w sobotę pojawi się aktualizacja prognozy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.