Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 7.08.2023 i noc 7/8.08.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 7.08.2023, godz. 6:00 UTC do 8.08.2023, godz. 6:00 UTC

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 7.08.2023 i noc 7/8.08.2023

Poniedziałek nadal z burzami ale już nie tak gwałtowanymi jak w weekend. Pogodę w kraju będzie kształtował głęboki niż znad Bałtyku. Napływać będzie chłodna masa powietrza polarnego morskiego. W południowo-wschodniej, wschodniej i częściowo zachodniej częścią kraju znajdować się będą lokalne strefy zbieżności wiatru, na których prognozuje się wystąpienie zjawisk konwekcyjnych.

Można wyróżnić dwie strefy z wystąpieniem burz – strefa Wybrzeża oraz południowej Polski. Burzom towarzyszyć będzie przede wszystkim opad deszczu maksymalnie do ok. 15 mm oraz wiatr w porywach do ok. 70 km/h. Na północy kraju ze względu na obecność dużego gradientu barycznego porywy mogą znacznie wyższe, ponad 70 km/h – mimo to nie zostaje wydane 1 stopień zagrożenia ze względu na możliwość pojedynczych incydentów. Dodatkowo mogą pojawić się opady małego gradu do ok. 2 cm. Burze będą miały typowy charakter pojedynczych komórek, który widoczny jest często przy napływie chłodnej, chwiejnej masy powietrza. Możliwe są niewielkie struktury wielokomórkowe. Dodatkowo na Bałtyku możliwe są trąby wodne. Prócz tych dwóch stref istnieje również pewne prawdopodobieństwo wystąpienia z samego rana burz na Suwalszczyźnie.

Burze będą występować w ciągu dnia i powinny zacząć zanikać w godzinach wieczornych. Początkowo na południu kraju będą przemieszczać się na północny-wschód, jednak szybko trajektoria zmieni się na wschodnią i południowo-wschodnią. Również na Pomorzu burze będą przemieszczać się w kierunkach wschodnich. Jedynie na Suwalszczyźnie, przed południem, o ile pojawią się ta komórki burzowe z nocy, ich trajektoria będzie skierowana na północny-zachód.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.