Za nami wielodniowy okres panowania chłodnej aury z temperaturami powietrza oscylującymi wyraźnie poniżej średniej normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu pierwszej połowy sierpnia. Dokładnie tydzień temu, w ubiegły weekend, nad Polską przetaczały się miejscami aktywne elektrycznie i mocno uwodnione formacje burzowe w postaci systemów liniowych i superkomórek zbudowane na ogromnym kontraście termicznym, generujące gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Od niedzieli po wtorkowe popołudnie wzdłuż linii naszego Wybrzeża doszło do dynamicznego nasilenia się wiatru – początkowo z kierunków północnych, zaś w trakcie poniedziałku i wtorku stabilizującego się na sektory zachodnie, którego porywy dochodzące do 80-100 km/h doprowadziły do wystąpienia najsilniejszego sztormu w sezonie letnim od wielu lat.
Obecnie nad kontynentem europejskim dochodzi do istotnej przebudowy pola barycznego. Pamiętacie, jak pod koniec lipca oraz na samym początku sierpnia, przy okazji silnego ochłodzenia z licznymi opadami, burzami oraz wichurą na Bałtyku, kilkukrotnie zapowiadaliśmy, że gorące i upalne lato powróci do nas w drugiej połowie sierpnia? Wówczas prognozy poszczególnych modeli numerycznych zgodne wskazywały, że druga część miesiąca w większości regionów Polski minie pod znakiem temperatur oscylujących powyżej średniej normy wieloletniej, z jednoczesnym postępowaniem deficytu opadów (zmniejszająca się zawartość wilgoci w danych strumieniach polarno-morskich oraz zwrotnikowych mas powietrza). Wpływ ocieplającego się powietrza podczas dzisiejszego popołudnia najbardziej odczują województwa południowo – zachodnie naszego kraju, gdzie spodziewane są wzrosty najwyższej temperatury maksymalnej powietrza do 29°C – 31°C. Ciepła aura zagości także do pozostałej części Polski, przynosząc temperaturę maksymalną oscylującą w granicach 23°C – 28°C; im bliżej pasa zachodniego, tym będzie goręcej. O ile rejony wschodnie, południowe i środkowe przez całą dobę mogą liczyć na dominację bardzo pogodnej oraz słonecznej, suchej aury (świetna zapowiedź nadchodzącego maksimum meteorów z roju Perseidów!), tak nad województwa zachodnie, północno – zachodnie i północne w drugiej części dnia, a zwłaszcza w godzinach nocnych wkroczy strefa frontalna z szybko narastającym zachmurzeniem, z którego będą pojawiać się przelotne, miejscami silniejsze opady deszczu z lokalnymi, pojedynczymi komórkami burzowymi.
W niedzielę najcieplejszy strumień powietrza obejmie swym zasięgiem województwa wschodnie, środkowe oraz południowe. W środowisku zmiennego, tj. małego (wschód, południe) oraz umiarkowanego i większego zachmurzenia (pozostałe rejony kraju) temperatura maksymalna powietrza na wspomnianych terenach wzrośnie do 26°C – 30°C, przy czym najgorętszego przebiegu warunków pogodowych, również z prognozowanym upałem, należy oczekiwać na wschodzie Polski. Pozostały obszar z większą ilością chmur może liczyć na ogrzanie się polarno-morskiego strumienia powietrza przeważnie do 21°C – 26°C, z chłodniejszą aurą wzdłuż strefy przybrzeżnej województwa pomorskiego. Drugi dzień weekendu, włącznie z nocą z niedzieli na poniedziałek, minie również na ogół pod znakiem stabilnej, suchej aury, jednak lokalnie będziemy obserwować pewne nasilenie się niestabilności powietrza, która miejscami na południowym – zachodzie, w centrum, na północy, wschodzie oraz północnym – wschodzie punktowo wzmocni potencjał konwekcyjny do rozwoju chmur kłębiastych z przelotnymi, chwilami intensywnymi opadami deszczu w towarzystwie formacji burzowych. W burzach lokalnie mogą też zdarzyć się opady małego gradu i punktowo silniejsze porywy wiatru.
Początek nowego tygodnia to coraz silniejszy napływ ciepłego powietrza, który na obszarze całej Polski objawi się zmiennym zachmurzeniem z licznymi rozpogodzeniami. W wyniku wykształcenia się dość lokalnej strefy z nieco nasiloną niestabilnością powietrza, przebiegającą w ciągu dnia głównie od zachodu, przez centrum po rejony wschodnie, a także miejscami na południu, punktowo będą formować się chmury kłębiaste o budowie pionowej przynoszące przelotne opady deszczu o zróżnicowanym stopniu intensywności w towarzystwie z pojedynczymi komórkami burzowymi. W godzinach nocnych inicjacja konwekcji z lokalnymi opadami i punktowymi burzami możliwa jest na północnym – wschodzie, zachodzie oraz bardziej w głębi rejonów północnych. Temperatura maksymalna powietrza w poniedziałkowe popołudnie będzie oscylować w granicach 24°C – 32°C, z najgorętszym przebiegiem aury w województwach wschodnich, środkowych, zachodnich oraz południowych.
Wtorek zacznie sprowadzać do naszego kraju kulminacyjny strumień mocniej rozgrzanej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południowych obszarów Europy. Coraz silniejszy napływ ciepła intensyfikowany będzie przez ośrodki niskiego ciśnienia ulokowane nad rejonem Wysp Brytyjskich oraz pograniczem Adriatyku i Morza Jońskiego. Licznym rozpogodzeniom związanym z adwekcją suchszego powietrza będą towarzyszyć najwyższe wzrosty temperatury maksymalnej do 32°C – 34°C, lokalnie nawet 35°C. Większe wzrosty zawartości wilgoci w cieplejszym strumieniu powietrza prognozowane są głównie na północnym – zachodzie, miejscami zachodzie i północy Polski, gdzie o różnych porach doby spodziewany jest rozwój formacji opadowo-burzowych; w trakcie lokalnych burz padać chwilami będzie intensywnie, ponadto może zdarzyć się grad z punktowo silniejszymi porywami wiatru.
W środę obszar naszego kraju znajdzie się na skraju nieznacznie podwyższonego ciśnienia atmosferycznego znad wschodnich i środkowych rejonów Europy, a także płytkiej zatoki niżowej z południa kontynentu europejskiego. Jeszcze bardziej dynamiczny transport mocno rozgrzanej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego może przyczynić się do najwyższych wzrostów temperatury maksymalnej nawet do 33°C – 35°C, z najsilniejszym upałem odczuwalnym w regionach wschodnich, północno – wschodnich oraz środkowych. O ile pas wschodni, południowy i środkowy w większości prawdopodobnie pozostanie w środowisku stosunkowo niskiego poziomu wilgoci z przewagą pogodnej i słonecznej aury, tak na zachodzie, północnym – zachodzie oraz północy, w zasięgu oddziaływania strefy quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego z narastającą niestabilnością powietrza, będą rozwijać się kolejne burze z ulewnymi opadami deszczu, gradem i punktowo silnymi porywami wiatru. Ze względu na słaby przepływ poziomy mas powietrza w środkowej troposferze, choć z zarysowującym się pewnym skrętem wiatru w dolnych 3 km troposfery, poszczególne zjawiska burzowe będą przemieszczać się z wolną prędkością z południowego – zachodu na północny – wschód, z możliwością inicjacji pojedynczych superkomórek typu wysokoopadowego.
Z uwagi na nasilające się upały, zwłaszcza w trakcie przyszłego tygodnia, przypominamy, aby w najgorętszym okresie unikać długiego przebywania na silnie operującym słońcu, spożywać sporą ilość wody niegazowanej, zadbać o nakrycie na głowę, stosować filtry ochronne na skórę, a także ograniczyć wysiłek fizyczny. Wraz z dotarciem do naszego kraju głównego strumienia zwrotnikowej masy powietrza, temperatura w najcieplejszych regionach kraju zacznie oscylować dość wyraźnie, na ogół około 6°C – 9°C, powyżej średniej normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu drugiej dekady sierpnia. Pojawią się również tzw. noce tropikalne, podczas których najwyższa temperatura minimalna powietrza w godzinach porannych nie będzie spadać poniżej 20°C.