Cieplejsze masy powietrza, miejscami z przelotnymi opadami oraz lokalnymi burzami. W przyszłym tygodniu kulminacja upalnej aury

Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz) – sztorm szalejący na obszarze Ustki w miniony wtorek

Za nami wielodniowy okres panowania chłodnej aury z temperaturami powietrza oscylującymi wyraźnie poniżej średniej normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu pierwszej połowy sierpnia. Dokładnie tydzień temu, w ubiegły weekend, nad Polską przetaczały się miejscami aktywne elektrycznie i mocno uwodnione formacje burzowe w postaci systemów liniowych i superkomórek zbudowane na ogromnym kontraście termicznym, generujące gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Od niedzieli po wtorkowe popołudnie wzdłuż linii naszego Wybrzeża doszło do dynamicznego nasilenia się wiatru – początkowo z kierunków północnych, zaś w trakcie poniedziałku i wtorku stabilizującego się na sektory zachodnie, którego porywy dochodzące do 80-100 km/h doprowadziły do wystąpienia najsilniejszego sztormu w sezonie letnim od wielu lat.

Źródło: tropicaltidbits.com – spodziewana dodatnia anomalia temperatury powietrza w naszej części Europy na drugą dekadę sierpnia (model CFS)

Obecnie nad kontynentem europejskim dochodzi do istotnej przebudowy pola barycznego. Pamiętacie, jak pod koniec lipca oraz na samym początku sierpnia, przy okazji silnego ochłodzenia z licznymi opadami, burzami oraz wichurą na Bałtyku, kilkukrotnie zapowiadaliśmy, że gorące i upalne lato powróci do nas w drugiej połowie sierpnia? Wówczas prognozy poszczególnych modeli numerycznych zgodne wskazywały, że druga część miesiąca w większości regionów Polski minie pod znakiem temperatur oscylujących powyżej średniej normy wieloletniej, z jednoczesnym postępowaniem deficytu opadów (zmniejszająca się zawartość wilgoci w danych strumieniach polarno-morskich oraz zwrotnikowych mas powietrza). Wpływ ocieplającego się powietrza podczas dzisiejszego popołudnia najbardziej odczują województwa południowo – zachodnie naszego kraju, gdzie spodziewane są wzrosty najwyższej temperatury maksymalnej powietrza do 29°C – 31°C. Ciepła aura zagości także do pozostałej części Polski, przynosząc temperaturę maksymalną oscylującą w granicach 23°C – 28°C; im bliżej pasa zachodniego, tym będzie goręcej. O ile rejony wschodnie, południowe i środkowe przez całą dobę mogą liczyć na dominację bardzo pogodnej oraz słonecznej, suchej aury (świetna zapowiedź nadchodzącego maksimum meteorów z roju Perseidów!), tak nad województwa zachodnie, północno – zachodnie i północne w drugiej części dnia, a zwłaszcza w godzinach nocnych wkroczy strefa frontalna z szybko narastającym zachmurzeniem, z którego będą pojawiać się przelotne, miejscami silniejsze opady deszczu z lokalnymi, pojedynczymi komórkami burzowymi.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty temperatury powietrza na niedzielne popołudnie (model GFS)

W niedzielę najcieplejszy strumień powietrza obejmie swym zasięgiem województwa wschodnie, środkowe oraz południowe. W środowisku zmiennego, tj. małego (wschód, południe) oraz umiarkowanego i większego zachmurzenia (pozostałe rejony kraju) temperatura maksymalna powietrza na wspomnianych terenach wzrośnie do 26°C – 30°C, przy czym najgorętszego przebiegu warunków pogodowych, również z prognozowanym upałem, należy oczekiwać na wschodzie Polski. Pozostały obszar z większą ilością chmur może liczyć na ogrzanie się polarno-morskiego strumienia powietrza przeważnie do 21°C – 26°C, z chłodniejszą aurą wzdłuż strefy przybrzeżnej województwa pomorskiego. Drugi dzień weekendu, włącznie z nocą z niedzieli na poniedziałek, minie również na ogół pod znakiem stabilnej, suchej aury, jednak lokalnie będziemy obserwować pewne nasilenie się niestabilności powietrza, która miejscami na południowym – zachodzie, w centrum, na północy, wschodzie oraz północnym – wschodzie punktowo wzmocni potencjał konwekcyjny do rozwoju chmur kłębiastych z przelotnymi, chwilami intensywnymi opadami deszczu w towarzystwie formacji burzowych. W burzach lokalnie mogą też zdarzyć się opady małego gradu i punktowo silniejsze porywy wiatru.

Źródło: mapy.meteo.pl – prognozowana temperatura powietrza na poniedziałkowe popołudnie (model UMPL 4 km)

Początek nowego tygodnia to coraz silniejszy napływ ciepłego powietrza, który na obszarze całej Polski objawi się zmiennym zachmurzeniem z licznymi rozpogodzeniami. W wyniku wykształcenia się dość lokalnej strefy z nieco nasiloną niestabilnością powietrza, przebiegającą w ciągu dnia głównie od zachodu, przez centrum po rejony wschodnie, a także miejscami na południu, punktowo będą formować się chmury kłębiaste o budowie pionowej przynoszące przelotne opady deszczu o zróżnicowanym stopniu intensywności w towarzystwie z pojedynczymi komórkami burzowymi. W godzinach nocnych inicjacja konwekcji z lokalnymi opadami i punktowymi burzami możliwa jest na północnym – wschodzie, zachodzie oraz bardziej w głębi rejonów północnych. Temperatura maksymalna powietrza w poniedziałkowe popołudnie będzie oscylować w granicach 24°C – 32°C, z najgorętszym przebiegiem aury w województwach wschodnich, środkowych, zachodnich oraz południowych.

Źródło: wxcharts.com – wstępna prognoza silnego ocieplenia podczas wtorkowego popołudnia (model ICON)

Wtorek zacznie sprowadzać do naszego kraju kulminacyjny strumień mocniej rozgrzanej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południowych obszarów Europy. Coraz silniejszy napływ ciepła intensyfikowany będzie przez ośrodki niskiego ciśnienia ulokowane nad rejonem Wysp Brytyjskich oraz pograniczem Adriatyku i Morza Jońskiego. Licznym rozpogodzeniom związanym z adwekcją suchszego powietrza będą towarzyszyć najwyższe wzrosty temperatury maksymalnej do 32°C – 34°C, lokalnie nawet 35°C. Większe wzrosty zawartości wilgoci w cieplejszym strumieniu powietrza prognozowane są głównie na północnym – zachodzie, miejscami zachodzie i północy Polski, gdzie o różnych porach doby spodziewany jest rozwój formacji opadowo-burzowych; w trakcie lokalnych burz padać chwilami będzie intensywnie, ponadto może zdarzyć się grad z punktowo silniejszymi porywami wiatru.

Źródło: mapy.meteo.pl – wstępna prognoza wzrostów temperatury powietrza na środowe popołudnie (model UMPL 4 km)

W środę obszar naszego kraju znajdzie się na skraju nieznacznie podwyższonego ciśnienia atmosferycznego znad wschodnich i środkowych rejonów Europy, a także płytkiej zatoki niżowej z południa kontynentu europejskiego. Jeszcze bardziej dynamiczny transport mocno rozgrzanej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego może przyczynić się do najwyższych wzrostów temperatury maksymalnej nawet do 33°C – 35°C, z najsilniejszym upałem odczuwalnym w regionach wschodnich, północno – wschodnich oraz środkowych. O ile pas wschodni, południowy i środkowy w większości prawdopodobnie pozostanie w środowisku stosunkowo niskiego poziomu wilgoci z przewagą pogodnej i słonecznej aury, tak na zachodzie, północnym – zachodzie oraz północy, w zasięgu oddziaływania strefy quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego z narastającą niestabilnością powietrza, będą rozwijać się kolejne burze z ulewnymi opadami deszczu, gradem i punktowo silnymi porywami wiatru. Ze względu na słaby przepływ poziomy mas powietrza w środkowej troposferze, choć z zarysowującym się pewnym skrętem wiatru w dolnych 3 km troposfery, poszczególne zjawiska burzowe będą przemieszczać się z wolną prędkością z południowego – zachodu na północny – wschód, z możliwością inicjacji pojedynczych superkomórek typu wysokoopadowego.

Źródło: wxcharts.com – aktualna prognoza dodatniej anomalii termicznej na wtorkowe popołudnie (model GFS)

Z uwagi na nasilające się upały, zwłaszcza w trakcie przyszłego tygodnia, przypominamy, aby w najgorętszym okresie unikać długiego przebywania na silnie operującym słońcu, spożywać sporą ilość wody niegazowanej, zadbać o nakrycie na głowę, stosować filtry ochronne na skórę, a także ograniczyć wysiłek fizyczny. Wraz z dotarciem do naszego kraju głównego strumienia zwrotnikowej masy powietrza, temperatura w najcieplejszych regionach kraju zacznie oscylować dość wyraźnie, na ogół około 6°C – 9°C, powyżej średniej normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu drugiej dekady sierpnia. Pojawią się również tzw. noce tropikalne, podczas których najwyższa temperatura minimalna powietrza w godzinach porannych nie będzie spadać poniżej 20°C.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.