Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 25.08.2023 i noc 25/26.08.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.08.2023 godz. 06:00 UTC do 26.08.2023, godz. 06:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniego fragmentu Polski głównie z powodu możliwości wystąpienia niszczycielskich porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu i gradu z powodu mniejszego prawdopodobieństwa wystąpienia trąby powietrznej.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany częściowo dla południowego, południowo-zachodniego oraz zachodniego fragmentu Polski z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 25.08.2023 i noc 25/26.08.2023

PODSUMOWANIE:

W piątek odczujemy napływ gorącego powietrza z południa. Temperatura powietrza w dużej części kraju przekroczy 30 °C. Jednocześnie w drugiej części dnia, od zachodu spodziewane jest przejście chłodnego frontu atmosferycznego. W związku z tym, zwłaszcza w północno-zachodniej i zachodniej części Polski spodziewamy się wystąpienia silnych burz.

Prognozowane zagrożenia związane z pojawieniem się burz:

  • niebezpieczne porywy wiatru, ok. 70-80 km/h, a w przypadku burz superkomórkowych ok. 100 km/h;
  • opady deszczu około 20-40 mm;
  • opad gradu o średnicy do ok. 1,5-3 cm, w przypadku burz superkomórkowych ok. 5 cm;
  • trąba powietrzna o sile EF1.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia …

W piątek już od wczesnych godzin porannych nastąpi napływ gorącej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Napływ tego typu powietrza umożliwi wyż znad Alp oraz rozbudowujący się wyż znad Rumunii. W ciągu dnia temperatura powietrza w wielu miejscach w Polsce przekroczy 30 °C. Temperatura punktu rosy osiągnie natomiast okolicę 20 °C co stworzy zwiększone uczucie parności. Warunki biometeorologiczne tego dnia będą niekorzystne ze względu na podwyższoną odczuwalną temperaturę powietrza.  Upalna aura nie potrwa jednak zbyt długo ponieważ w drugiej części dnia spodziewane jest wkroczenie zatoki niskiego ciśnienia związanej bezpośrednio z rozległym niżem znad Morza Północnego. Rozgrzana zwrotnikowa masa powietrza dodatkowo zasobna w wilgoć zostanie stopniowo wypierana przez równie wilgotne powietrze pochodzenia polarno-morskiego. W zachodniej i południowo-zachodniej części kraju prognozowane jest utworzenie linii konwergencji wiatru zgodnie z linią chłodnego frontu atmosferycznego. Energia dostępna drogą konwekcji w południowo-zachodniej części kraju osiągnąć może osiągnąć okolice 2000 J/kg (zależnie od wyliczeń poszczególnych modeli numerycznych: GFS, ICON-EU, ECMWF). Dodatkowo, parametr odpowiadający za uskok wiatru wskazuje na możliwość silniejszego przepływu powietrza (LLS ok. 8 m/s, MLS ok. 15 m/s, DLS ok. 20 m/s), który jednocześnie nałoży się z podwyższonymi wartościami potencjalnej energii dostępnej konwekcyjnie. W tym miejscu należy również wspomnieć iż silne prądy wstępujące będą miały okazję do utworzenia superkomórki burzowej ze względu na obecną rotację wewnątrz mezocyklonu (SRH 0-3 km AGL ok. 135 m2/s2). Należy wówczas liczyć się z zagrożeniem ze strony wystąpienia trąby powietrznej o sile EF1/2. W przypadku wystąpienia superkomórek burzowych istnieje podwyższone ryzyko opadu gradu o średnicy mogącej dochodzić do ok. 5 cm. Duże pokłady wilgoci zawarte w troposferze oraz podwyższone wartości pionowego ruchu cząsteczek pary wodnej/kropel deszczu/lodu spowodują wzmożoną aktywność elektryczną wypiętrzonych komórek burzowych. Inicjacja konwekcji przewidywana jest na godziny wczesno-popołudniowe a same układu burzowe mogą być aktywne nawet do samego rana dnia następnego.

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Na obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia energia Mixed-Layer CAPE nie powinna przekraczać 1000 J/kg. Ze względu na niewielkie warunki przyczyniające się do hamowania konwekcji, burze będą miały korzystne warunki do rozwoju a komórki obecne na tym obszarze powodować mogą głównie opady  gradu do ok. 2 cm średnicy oraz jednocześnie powodować zalania czy podtopienia. Podobnie jak w przypadku obszaru objętego 2. stopniem zagrożenia burze mogą powodować lokalnie szkody związane z porywistym wiatrem. Ryzyko powstania trąby powietrznej nie jest duże. Aktywność elektryczna burz będzie natomiast podwyższona.

… Pozostała część kraju objęta możliwością rozwoju burz …

Energia niezbędna do utworzenia komórek burzowych mimo zainicjowanej konwekcji będzie ograniczona a w związku z tym burze będą miały ograniczone warunki rozwoju. Oczywiście należy zachować wszystkie środki ostrożności niezależnie od obecności na obszarze objętym 2. stopniem zagrożenia czy jedynie 15 % szansą na wystąpienie burz.

Obszary objęte zagrożeniem możecie Państwo na bieżąco śledzić za pośrednictwem serwisu nowcastingowego SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.