Prognoza konwekcyjna na dzień 13.09.2023 i noc 13/14.09.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.09.2023, godz. 08:00 CEST do 14.09.2023, godz. 08:00 CEST

1 stopień zagrożenia zostaje wydany dla północnej części kraju ze względu na silne opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na silne porywy wiatru.

PODSUMOWANIE:

Pogodne niebo wraz z napływem bardzo ciepłej masy powietrza zacznie powoli ustępować. Nad Polskę nadejdzie front chłodny i ciepła masa powietrza, która zalegała nad naszym krajem przez wiele ostatnich dni zostanie wyparta w kierunku wschodnim. Na froncie chłodnym i na przedfrontowej linii zbieźności wiatru pojawią się lokalne burze o intensywności słabej i umiarkowanej. Podczas przechodzenia zjawisk konwekcyjnych pojawią się przede wszystkim silne opady desczu (do 15-25 mm w ciągu kilkudziesięciu minut) jak i silniejsze porywy wiatru (do 70 km/h). Lokalnie niewykluczony jest grad osiągający 1-2 cm średnicy.

Prognoza na 13.09.2023 i noc 13/14.09.2023

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

Od Wysp Brytyjskich, przez południową Szwecję, Finlandię po Morze Barentsa ciągnie się front polarny szybko przemieszczający się w kierunku południowo-wschodnim. Na Wielu jego odcinkach dochodzi do zafalowań i powstawania układów niżowych. Pogodę w Polsce kształtować ma niż przemieszczający się od Szwecji po Polskę Północną i dalej północno-wschodnią.

Chwiejność atmosferyczne osiągnie umiarkowane wartości. Przewidywany wskaźnik SBCAPE wyniesie ok. 1000-1500 j/kg. Spodziewane są przy tym słabe uskoki prędkościowe jak i kierunkowe wiatru. Korzystne dla rozwoju burz będzie przede wszystkim silne wspomaganie konwekcyjne związane z niżem jak i frontem atmosferycznym oraz mocno zaostrzony pionowy gradient temperatury. Jednakże, ze względu na słabe ścinanie wiatru burze nie będą silne. jak już wspomniano, podczas przechodzenia zjawisk konwekcyjnych pojawią się przede wszystkim silne opady desczu (do 15-25 mm w ciągu kilkudziesięciu minut) jak i silniejsze porywy wiatru (do 70 km/h). Lokalnie niewykluczony jest grad osiągający 1-2 cm średnicy. Przy słabych warunkach kinematycznych burze mogą być krótkotrwałe i szybko mogą zanikać. Szczytowa aktywność burz przypadnie na godziny popołudniowe. Pojedyncze komórki burzowe z mniejszym prawdopodobieństwem mogą się jeszcze pojawiać w godzinach wieczornych i nocnych (wschód kraju).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.