Kontynuacja chłodnej aury z nocnymi i porannymi przymrozkami

Źródło: tropicaltidbits.com – prognoza ujemnej anomalii termicznej związanej z przewagą wychłodzonych mas powietrza na nadchodzące dni (CFS)

Pogoda w środkowej części Europy została zdominowana przez chłodne strumienie polarno-morskich oraz arktyczno-morskich mas powietrza, które sprowadzane są przez układy niskiego ciśnienia przetaczające się przez północne obszary kontynentu europejskiego. W najbliższych dniach przebieg warunków atmosferycznych na terenie Polski nie ulegnie istotnym zmianom pod względem odczucia termicznego, co oznacza kontynuację na ogół chłodnej aury, choć z coraz liczniej zaznaczającymi się rozpogodzeniami. Noce i poranki będą sprzyjać występowaniu przymrozków, a miejscami również rozwojowi gęstych mgieł, lokalnie z tendencją do zamarzania.

Wtorek rozpoczniemy od mglistej i pochmurnej aury w regionach zachodnich oraz częściowo w głębi kraju, gdzie w dolnych warstwach troposfery dojdzie do silnego wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną. Za taką sytuację będzie odpowiadać klin podwyższonego ciśnienia atmosferycznego z niewielką prędkością wiatru oraz postępującymi najbliższej nocy rozpogodzeniami, które z jednej strony będą sprzyjać pojawieniu się przymrozków, zaś z drugiej doprowadzą do powstania gęstych mgieł radiacyjnych ograniczających widzialność poziomą do 100-500 metrów.

Źródło: meteo.pl – prognoza mgieł na godziny poranne wtorku (UMPL 4 km)

W ciągu dnia na coraz większym obszarze kraju zaczną pojawiać się rozpogodzenia związane z przejściowym osuszaniem się chłodnego strumienia powietrza. W kwestiach rozkładu termicznego przebieg aury pozostanie zbliżony do ostatnich dni, na co złożą się wzrosty temperatury maksymalnej powietrza w najcieplejszym momencie dnia do 7°C – 12°C, z najchłodniejszymi warunkami atmosferycznymi na obszarach podgórskich Małopolski oraz Podkarpacia. W stosunku do ostatnich dni wyraźnie osłabnie prędkość wiatru, która – jak pamiętamy – w wielu regionach była bardzo dokuczliwa.

Źródło: wxcharts.com – spodziewany rozkład temperatury powietrza na wtorkowe popołudnie (ICON)

Środa na przeważającym obszarze Polski przyniesie większe rozpogodzenia do zachmurzenia umiarkowanego i małego. Najwięcej niskich chmur w towarzystwie przelotnych opadów deszczu będzie zaznaczać się na obszarze województw północno – wschodnich oraz północnych. W przypadku rozkładu mas powietrza w naszej części Europy ponownie nie odnotujemy istotnych zmian w kwestii wzrostów temperatury maksymalnej powietrza, która wyniesie przeważnie około 8°C – 13°C, lokalnie 14°C, z nieco cieplejszą aurą w rejonach południowo – zachodnich i wzdłuż terenów przygranicznych z Niemcami.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty temperatury powietrza na środowe popołudnie (ICON)

W najbliższych dniach nocami oraz o porankach należy się liczyć z silniejszym wychładzaniem przypowierzchniowej warstwy troposfery. Spowoduje to występowanie przymrozków – zarówno przy samym gruncie, jak i w tzw. klatce meteorologicznej, tj. na wysokości 2 m n.p.g. Szczególnie silne wychłodzenie powietrza prognozowane jest w środowy poranek – wówczas kilkustopniowe przymrozki oczekiwane są w wielu regionach południowej, zachodniej, środkowej i częściowo wschodniej Polski.

Źródło: meteologix.com – aktualna prognoza możliwych przygruntowych przymrozków na środowy poranek (Swiss 4×4)

Z aktualnie dostępnych prognoz modeli numerycznych wynika, że wyraźny wzrost dynamiki aury nastąpi w drugiej części tygodnia, w tym zwłaszcza w początkowej części weekendu – wówczas nad naszym krajem mogą zderzyć się dwie skrajnie zróżnicowane termicznie masy powietrza pochodzenia arktycznego z północno – wschodniej Europy oraz polarno-morskiego / zwrotnikowego z południowych rejonów Starego Kontynentu. Przy obecnym założeniu wkroczenia nad obszar Polski aktywniejszego układu niskiego ciśnienia z całym systemem mocniej uwodnionych frontów atmosferycznych, możemy mieć do czynienia z prawdziwym pogodowym rollercoasterem w postaci opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu oraz silnymi porywami wiatru powodującymi niebezpieczne warunki drogowe.

Źródło: wxcharts.com – wstępna prognoza możliwego starcia dwóch zróżnicowanych termicznie mas powietrza na podstawie rozkładu temperatury na wysokości 850 hPa, tj. 1,5 km n.p.g. (sobotni wieczór, model GFS)

Więcej informacji odnośnie potencjalnie dynamicznego przebiegu aury z opadami mieszanymi pod koniec bieżącego tygodnia przedstawimy Państwu bliżej czwartku, kiedy będziemy dysponować dużo stabilniejszymi wyliczeniami numerycznymi w kwestii aktywności oraz trajektorii dynamicznego niżu barycznego z południa Europy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.