Napływ cieplejszych mas powietrza z południowych rejonów kontynentu europejskiego

Źródło: https://page.met.fu-berlin.de – prognozowana sytuacja baryczna na niedzielne popołudnie z postępującą coraz silniejszą adwekcją ciepła z południa Europy (DWD)

Początek weekendu w większości naszego kraju przynosi kontynuację wilgotnej aury, która objawia się wyraźnie zwiększonymi strefami zachmurzenia, ponadto w różnych regionach rozwijają się przelotne opady deszczu wędrujące z zachodu na wschód Polski. Od samego rana znacznie więcej przejaśnień oraz rozpogodzeń notujemy wzdłuż województw południowych, gdzie w najbliższych dniach dotrze dużo cieplejszy strumień powietrza z południowych obszarów Europy. Nad Polską ponownie mamy również dwa dość zróżnicowane termicznie sektory mas powietrza – podczas gdy w rejonie Suwalszczyzny wartości temperatury oscylują w granicach zaledwie 2°C, tak wzdłuż regionów południowych powietrze ogrzewa się do 13°C – 15°C.

W drugi dzień weekendu nad naszym krajem obecne będą zarówno większe przejaśnienia i rozpogodzenia, które w największej ilości spodziewane są w województwach południowych, południowo – wschodnich i częściowo na wschodzie, jak i następne strefy słabych / umiarkowanych, chwilami nieco silniejszych opadów deszczu oddziałujących zwłaszcza nad regionami zachodnimi, północno – zachodnimi oraz północnymi Polski, gdzie będzie przetaczać się ciepły wycinek frontu atmosferycznego. Szczególnie przyjemna aura pod względem odczucia termicznego będzie odczuwalna w pasie południowym – z uwagi na napływ ciepła i wpływ wiatru z sektorów południowych, najwyższa temperatura maksymalna powietrza w godzinach popołudniowych będzie mogła wzrosnąć do 17°C – 19°C. Chłodniejsze warunki utrzymają się na północnym – wschodzie oraz północy, gdzie w drugiej części niedzieli zanotujemy około 4°C – 8°C. Nie będą to jednak wartości maksymalne, gdyż te pojawią się dopiero wieczorem i nocą, kiedy nad ww. obszary dotrze cieplejszy strumień polarno-morskiego powietrza, a temperatura wówczas wzrośnie maksymalnie w okolice 10°C – 12°C.

Źródło: wxcharts.com – prognoza temperatury powietrza na niedzielne popołudnie, z postępującym ociepleniem w dalszej części doby nad regionami północnymi (ECMWF)

Kulminacja ciepłego strumienia powietrza oczekiwana jest na samym początku przyszłego tygodnia. Wówczas dość dynamiczny transport ciepła z południa Europy zostanie zintensyfikowany mocniej pogłębioną strefą zatoki niskiego ciśnienia znad zachodnich rejonów kontynentu europejskiego, co przełoży się na wyraźniejsze ocieplenie praktycznie na terenie całej Polski. Ponownie najprzyjemniejszy przebieg aury zaznaczy się w regionach południowych, gdzie licznym rozpogodzeniom będą towarzyszyć wzrosty najwyższej temperatury maksymalnej powietrza do 18°C – 20°C, choć lokalnie nie można wykluczyć nawet 21°C,. W pozostałych województwach temperatura maksymalna będzie oscylować w granicach 12°C – 18°C, przy czym im bliżej pasa północnego, tym w dalszym ciągu warunki pogodowe będą najchłodniejsze. Wraz z nadejściem poniedziałku okresowe opady deszczu będą występować głównie w rejonach zachodnich oraz północnych, gdzie nasunie się następna strefa frontu atmosferycznego.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wyraźne ocieplenie w większości kraju w poniedziałkowe popołudnie (ECMWF)

Wyraźnie większe porcje wilgoci zaczną docierać do naszego kraju we wtorek i środę – wówczas od zachodnich i południowych obszarów kontynentu europejskiego będziemy dostawać się pod wpływ aktywniejszych stref umiarkowanych, okresami również silniejszych opadów deszczu, które prawdopodobnie przetoczą się nad większością województw.

Źródło: mapy.meteo.pl – wstępna prognoza rozległej strefy opadów deszczu na wtorkowe przedpołudnie (UMPL 4 km)
Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.