Cyrkulacja południkowa atmosfery – większe rozpogodzenia z napływem cieplejszego powietrza. W zachodnią Europę uderzy gwałtowna wichura

Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz) – Uroczystość Wszystkich Świętych

Za nami kolejna bardzo ciepła doba jak na aktualną porę kończącego się października. W trakcie wczorajszego popołudnia temperatura maksymalna wzdłuż województw południowych, w rozległym „jęzorze” zwrotnikowej masy powietrza z południa Europy, osiągnęła i przekroczyła 20°C. Zgodnie z naszymi zapowiedziami nocą oraz dziś nad ranem w górach zerwał się silny halny, którego maksymalne porywy w szczytowych partiach Tatr przekraczały aż 165 km/h, a jego wpływ przyczynił się (np. w Bielsku-Białej) do osiągnięcia dobowego maksimum temperatury w drugiej części nocy – wówczas powietrze ociepliło się nawet do 20,9°C.

Przed nami kolejny czas z oddziaływaniem cyrkulacji południkowej atmosfery, której będzie sprzyjać nasuwanie się nad Wyspy Brytyjskie potężnego układu niskiego ciśnienia z gwałtowną wichurą. Szczególnie niebezpieczna sytuacja pogodowa będzie mieć miejsce w zachodniej i północno – zachodniej Francji, nad wodami Kanału La Manche oraz wzdłuż południowych rejonów Wysp Brytyjskich, gdzie nocą ze środy na czwartek i w czwartkowe przedpołudnie spodziewane są wyjątkowo niszczycielskie porywy wiatru o prędkości przekraczającej aż 110-180 km/h (górna granica przedziału dotyczy bezpośrednio strefy przybrzeżnej Republiki Francuskiej)! Ekstremalnej fali wiatrowej będą również towarzyszyć burze, które w tak dynamicznych warunkach meteorologicznych objawią się formacjami liniowymi z porywami konwekcyjnymi przekraczającymi 100-130 km/h.

Źródło: wxcharts.com – prognoza porywów wiatru nad Europą Zachodnią nocą ze środy na czwartek (ICON)

Podczas gdy Europa Zachodnia musi przygotować się na nadejście gwałtownej fali wiatrowej, tak do naszego kraju z południowych obszarów kontynentu europejskiego nadal będą postępować napływy umiarkowanie ciepłych oraz ciepłych mas powietrza pochodzenia polarno-m0rskiego. W dniu Uroczystości Wszystkich Świętych w całym kraju spodziewane jest zmienne zachmurzenie z coraz liczniej zaznaczającymi się przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami do zachmurzenia umiarkowanego. Lokalnie co prawda spodziewane są przelotne, rozproszone opady deszczu, przy czym zaznaczamy, że popada jedynie chwilowo i bardzo symbolicznie. Ponadto, pierwszy dzień listopada przyniesie wzrosty temperatury maksymalnej powietrza w okolice 7°C – 9°C wzdłuż pasa północnego do 10°C – 15°C, lokalnie 16°C na pozostałym obszarze, z najcieplejszą aurą w województwach południowo – zachodnich oraz południowych.

Źródło: wxcharts.com – prognoza wzrostów temperatury powietrza na środowe popołudnie (ICON)

Jeszcze przyjemniej pod względem nasłonecznienia oraz odczucia termicznego zapowiada się czwartek – Dzień Zaduszny. Podczas przetaczającej się przez zachodnie obszary kontynentu europejskiego dynamicznej fali wiatrowej, do naszego kraju z południa Europy ponownie zacznie docierać coraz cieplejszy strumień polarno-morskiej masy powietrza. Większym rozpogodzeniom będą towarzyszyć wzrosty temperatury maksymalnej do 10°C – 17°C, lokalnie 18°C, przy czym najcieplejsze warunki pogodowe zaznaczą się w regionach południowych i południowo – zachodnich.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty temperatury powietrza podczas czwartkowego popołudnia (ICON)

Ze względu na zaostrzający się gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego w naszej części Europy, w większości regionów zacznie być odczuwalna nasilająca się prędkość wiatru z sektorów południowego oraz południowo – wschodniego. Wpływ pogłębiającej się zatoki niżowej w drugiej części czwartku, a zwłaszcza już podczas piątkowej doby sprowadzi do Polski (początkowo rejony zachodnie, północne, środkowe i cz. południowe) następną strefę frontu atmosferycznego z kolejną porcją słabych i umiarkowanych, okresami silniejszych opadów deszczu.

Źródło: wxcharts.com – spodziewana aktywniejsza strefa opadów deszczu na piątkowe przedpołudnie (ICON)

Uaktywniającej się strefie wielkoskalowych i miejscami konwekcyjnych opadów deszczu będzie towarzyszyć jeszcze silniejsza prędkość wiatru z sektora południowo – wschodniego, która od piątkowego rana ma osiągać w porywach około 50-70 km/h (południe, wschód, centrum, częściowo północ). Znacznie mocniej powieje w górach oraz na terenach podgórskich – tutaj za sprawą halnego prędkość najsilniejszych porywów z kierunków południowych może przekraczać 80-150 km/h, z górną granicą przedziału w szczytowych partiach Karpat. W ciepłym sektorze powietrza zaznaczającym się nad regionami południowymi, wschodnimi i środkowymi najwyższa temperatura maksymalna powietrza będzie mogła wynieść, w oparciu o bieżące wyliczenia numeryczne, około 15°C – 18°C.

Źródło: tropicaltidbits.com – spodziewana cyrkulacja południkowa atmosfery w drugiej części bieżącego tygodnia (GFS)

Życzymy wszystkim spokojnego okresu świątecznego. Pogoda w większości kraju będzie sprzyjać bezpiecznym podróżom, przy czym pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas samych zależy stan bezpieczeństwa na drogach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.