Dominacja układów niskiego ciśnienia – przelotne opady na przemian z przejaśnieniami i rozpogodzeniami

Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz) – sobotnia zorza polarna obserwowana z obszaru Gdyni

Za nami weekend pełen kosmicznych wrażeń. Za sprawą silnego wyrzutu koronalnego masy (CME) z powierzchni Słońca, zarówno w trakcie soboty, jak i niedzieli praktycznie na obszarze całej Polski rejestrowano niezwykle widowiskową zorzę polarną, która była efektem dynamicznej burzy geomagnetycznej kategorii G3-G4. Szczególnie imponujące warunki w przestrzeni kosmicznej notowano w niedzielny wieczór, kiedy zasięg „Świateł Arktyki” sięgnął między innymi Bałkanów, Francji, a nawet… północnych Włoch i Chorwacji! W przypadku naszego kraju w wielu regionach swobodną obserwację intensywnej zorzy polarnej (niedzielny wieczór) utrudniało liczne zachmurzenie, a tym razem obłędne fotografie tego niesamowitego zjawiska świetlnego docierały do nas nietypowo z województw południowych i zachodnich. Takiej szansy na uchwycenie namiastki Arktyki nie mogli sobie odpuścić również członkowie naszego Stowarzyszenia, których większość prac została już zaprezentowana na portalach społecznościowych. Można było nas spotkać też w Gdyni, gdzie w sobotni wieczór prowadziliśmy dokumentację szalejącej pogody kosmicznej w pierwszoplanowej scenerii Klifu Orłowskiego.

Żródło: wxcharts.com – prognoza wzrostów temperatury powietrza na środowe popołudnie (ICON)

Tymczasem w atmosferze wciąż dominują układy niskiego ciśnienia, których zasięg obejmuje przeważający obszar kontynentu europejskiego. W najbliższych dniach Polska w większości pozostanie w strefach obniżonego ciśnienia atmosferycznego, a wzrastająca zawartość wilgoci sprowadzi następne porcje przelotnych opadów deszczu o zmiennym stopniu intensywności. Ponadto, w drugiej części środy nad wodami południowego Bałtyku oraz miejscami wzdłuż samych krańców północnych naszego kraju dojdzie do rozwoju nieco silniej rozbudowanych w pionie komórek konwekcyjnych, które – obok generowania punktowo intensywnych opadów deszczu i miejscami drobnego gradu – mogą mieć potencjał do wytwarzania pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Ze względu na zwiększone zasoby wilgoci w pionowym profilu troposfery, z opadami w formie przelotnej należy się liczyć w różnych regionach, przy czym dużemu zachmurzeniu będą również towarzyszyć przejaśnienia i przejściowe rozpogodzenia, choć w ograniczonej formie. Środa przyniesie też co najwyżej umiarkowanie ciepły przebieg aury, co przełoży się na wzrosty temperatury maksymalnej powietrza do 7°C – 12°C.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty temperatury powietrza na czwartkowe popołudnie (ICON)

Przyjemniejsze warunki atmosferyczne pod względem większych rozpogodzeń spodziewane są przejściowo w trakcie czwartku. Wówczas wyraźnie więcej słońca z rozpogodzeniami do fotogenicznego zachmurzenia umiarkowanego i małego oczekiwanych jest na przeważającym obszarze kraju, a największy przyrost wilgoci i niskich chmur będzie obserwowany na północy, północnym – zachodzie i częściowo zachodzie, gdzie dodatkowo spodziewane jest wystąpienie słabych, miejscami umiarkowanych opadów deszczu. Zmiana kierunku wiatru na sektory południowe (w górach i na terenach podgórskich wystąpią zjawiska fenowe) przyniesie również ocieplenie, które szczególnie zaznaczy się w województwach południowo – zachodnich, południowych i częściowo na zachodzie, gdzie wartości temperatury maksymalnej, w strumieniu polarno-morskiej masy powietrza, wzrosną do 12°C – 14°C. W innych miejscach Polski temperatura osiągnie maksymalnie na ogół 7°C – 11°C, z najchłodniejszą aurą w rejonach północnych.

Źródło: tropicaltidbits.com – spodziewane rozległe obszary niżowe w naszej części kontynentu europejskiego na najbliższy tydzień (CFS)

Podczas piątkowej doby z południa dalej na północ, do głębi kraju aktualne prognozy numeryczne zakładają na przemieszczanie się słabych i umiarkowanych, bardziej ciągłych opadów deszczu, które prawdopodobnie przyniesie nieco aktywniejsza strefa frontu atmosferycznego z południowych rejonów kontynentu europejskiego, z pogłębiającym się ochłodzeniem w trakcie weekendu. Spodziewany napływ chłodnych mas powietrza w okresie sobota – niedziela może być na tyle intensywny, że temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie mieć problem z osiągnięciem 10°C, oscylując w granicach 5°C – 9°C, zaś na terenach podgórskich poniżej 5°C. Obszary podgórskie w najbliższych dniach, w tym zwłaszcza w czwartkowy poranek muszą również przygotować się na kilkustopniowe przymrozki, zaś w górach (środa) oczekiwane są opady śniegu; obecnie w wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna osiąga około 10 cm, a jej występowanie notowane jest między innymi od Doliny Pięciu Stawów wzwyż.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.