Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 26.12.2023 i noc 26/27.12.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.11.2023, godz. 07:00 CET do 27.12.2023, godz. 07:00 CET

Prognoza konwekcyjna na dzień 26.12.2023 i noc 26/27.12.2023

PODSUMOWANIE:
Północ Europy wciąż zdominowana jest przez ośrodki niskiego ciśnienia. Przez Europę Środkową przebiega strefa silnego przepływu mas powietrza z zachodu. Przez nasz kraj w dalszym ciągu z zachodu na wschód wędrują liczne systemy frontów atmosferycznych.

We wtorek przez Polskę z zachodu na wschód przejdzie system frontów atmosferycznych związany z niżem znad południowej części M. Bałtyckiego. Prognozowana jest niewielka energia CAPE, zwłaszcza w godzinach wieczornych w rejonie Wybrzeża, gdzie jej wartość wzrośnie do ok. 100 J/kg. Tu też możliwe jest powstanie kilku ośrodków burzowych. Wyładowań atmosferycznych nie wyklucza się także w głębi kraju. Na skutek silnego wymuszania wznoszenia wzdłuż drugorzędnego chłodnego frontu atmosferycznego może uformować się tam liniowy układ konwekcyjny z silnymi porywami wiatru. Prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych będzie w nim jednak bardzo niskie, a wierzchołki chmur konwekcyjnych nie przekroczą wysokości 6 km AGL. Zarówno na Pomorzu, jak i w głębi kraju największe prawdopodobieństwo burz przypadnie na godziny wieczorne i na pierwszą część nocy, choć wyładowania atm. nie wykluczone są także w ciągu dnia, podczas wędrówki pierwszego z chłodnych frontów atm. Pomimo wysokich wartości wskaźników kinematycznych, prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych zjawisk atmosferycznych jest zbyt niskie na 1. stopień zagrożenia. Punktowo nie wykluczone są jednak pojedyncze przypadki wiatru w porywach osiągających ok. 90 km/h.

W czasie burz należy się liczyć z następującymi zjawiskami współtowarzyszącymi:

  • opadami deszczu, a lokalnie także gradu, krupy śnieżnej, śniegu lub opadami mieszanymi o wysokości do ok. 5-10 mm/h,
  • wiatrem w porywach o prędkości do 80-90 km/h.

Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest niskie i nie daje podstawy do wydania stopnia zagrożenia. Przypominamy jednak, że same wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do szkód i nieszczęścia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.