Silny wiatr, deszcz i burze – dynamiczna pogoda nad Polską w najbliższych dniach

Bilans maksymalnych porywów wiatru zanotowanych w niedzielę 21.01.24 (meteociel.fr)

Ostatnie kilkanaście godzin dla mieszkańców Wysp Brytyjskich nie należały do najłatwiejszych. Wyjątkowo głęboki układ niskiego ciśnienia (Isha) z bardzo silnymi porywami wiatru przyczynił się do ogromnych awarii energetycznych, mnóstwa opóźnień w kolei, licznych uszkodzeń dachów oraz powalonych drzew. Potężna wichura niestety przyczyniła się do śmierci co najmniej dwóch osób. Wiatr w porywach nad wieloma lokalizacjami przekraczał 100 km/h, lokalnie dochodząc aż do 160 km/h!

Podczas gdy Wyspy Brytyjskie szykują się na kolejną falę silnego wiatru w nocy z wtorku na środę, obszar Polski również dotknie silny wiatr, połączony dodatkowo z opadami deszczu, a nawet rozwojem burz. O ile wtorek przyniesie dosyć spokojne warunki pogodowe z mocniejszym wiatrem ograniczającym się głównie do wybrzeża, tak w środę w wyniku nasunięcia się zatoki niżowej z systemem frontów, pojawią się liczne opady, wiatr oraz burze. Najsilniejszych porywów wiatru należy spodziewać się w regionach północnych, północno-zachodnich, zachodnich, południowo-zachodnich, południowych i centralnych.

Silne porywy wiatru nad Polską w środowy wieczór (21UTC) – model ARPEGE (wxcharts.com)

Nad wymienionymi wyżej regionami w trakcie środowego popołudnia i wieczoru prędkość porywów wiatru może osiągać 70-80 km/h, zaś na trasie komórek konwekcyjnych, w tym burz, dochodzić lokalnie nawet do 90 km/h. Jeszcze silniejszy wiatr spodziewany jest wzdłuż wybrzeża oraz wzdłuż gmin nadmorskich – tu poszczególne prognozy numeryczne szacują maksymalne porywy wiatru dochodzące do 100 km/h (być może na samym wybrzeżu w kilku przypadkach przekroczą tą barierę). System frontów atmosferycznych niżu przyniesie natomiast liczne opady deszczu o zmiennym natężeniu, zaś zbliżając się do granicy wschodniej – także opady mieszane oraz na samych krańcach śnieg. Za frontem w napływającej świeżej masie powietrza, wystąpią warunki do rozwoju konwekcji z burzami, których głównym zagrożeniem może okazać się bardzo silny wiatr dochodzący nawet do 90 km/h. Na ten moment największe prawdopodobieństwo ich rozwoju obejmuje Polskę zachodnią i południowo-zachodnią.

Rozległa strefa opadów nad Polską. We wschodniej części spodziewane opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śnieg. Na zachodzie po przejściu frontu rozwój konwekcji z możliwymi burzami. Grafika: mapy.meteo.pl

Nocą z środy na czwartek wiatr może tylko nieznacznie osłabnąć, pozostając w zakresie porywów do 70-80 km/h na terenach nizinnych i do 90 km/h wzdłuż wybrzeża. W czwartek będzie on powoli słabł, jednak przez większość dnia wciąż może dawać o sobie znać z okresowymi porywami wiatru do 70-75 km/h nad większością regionów. Wiatr najszybciej powinien słabnąć w północno-zachodniej i północnej części kraju wraz z wkraczaniem nad te regiony obszaru podwyższonego ciśnienia związanego z klinem wyżowym. Sam dzień jednak przyniesie prawdopodobnie kolejną porcję przelotnych opadów deszczu, zaś w górach śniegu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.