Piątkowa pogoda

Dzień dobry w piątek! 😊

Czeka nas dziś ”angielska pogoda” 🌧 z niekorzystnymi warunkami biometeorologicznymi. 😒 Zalecamy więc zaopatrzyć się w większe ilości ☕. Jednak perspektywa zbliżającego się weekendu, może nieco poprawi Wam nastrój? 😉

Dziś Polska będzie pod wpływem układu niżowego ”Wencke II” z ciśnieniem w okolicach 960 hPa, który przemieszcza się w kierunku północno wschodnim, Generuje on bardzo silne porywy wiatru 💨nad zachodnią Europą – od Kanału La Manche, po Belgię, Holandię, północno-zachodnie Niemcy, po Danię. Tam wiatr przekraczać ma 80 – 100 km/h.


Nam taka wichura nie zagraża. Natomiast trajektoria niżu zbliży się do północno – zachodniej części Polski, głównie nad woj. Zachodniopomorskie gdzie wczesnym rankiem porywy mają sięgać od 50 km/h do 60 km/h. 💨 Im dalej na wschód, tym porywy będą silniejsze. Na Zachodnim Wybrzeżu oraz na zachodnich częściach województwa, mogą one dochodzić do 80 km/h, natomiast w górach do 90 – 100 km/h. W następnych godzinach wiatr będzie tracił na sile.
W związku z przechodzeniem układu niskiego ciśnienia, oraz związanymi z nim frontami atmosferycznymi, który jeden z nich pojawi się nad Polską – spodziewamy się pochmurnej i deszczowej ☔ pogody w niemal całym kraju. Obecnie pada w pasie od północy, przez centrum, po południe kraju. Opady te miejscami mogą być obfite. Z biegiem dnia układ ten będzie przemieszczał się na wschód.

Temperatura o godz. 12:00 CET w niedzielę

Przejdźmy teraz do bardziej optymistycznych prognoz. Temperatura będzie dość przyjemna, zwłaszcza na zachodzie, w centrum oraz częściowo na południu, gdzie będzie osiągać około do 11°C Na pozostałym obszarze kraju wartości oscylować będą od 6 do 8 °C. Na zachodzie, oraz lokalnie na południu jest szansa na niewielkie przejaśnienia. Jednak już w weekend spodziewamy się dużo więcej ☀️, a słupki rtęci podskoczą do nawet 14 °C na południowym – wschodzie kraju. W niedzielę, w centrum na południowym – wschodzie oraz południu również utrzyma się wysoka temperatura, w okolicach 12 – 14 °C 🌡. Towarzyszył nam będzie niestety miejscami porywisty wiatr, oraz przejściowe opady deszczu.

Grafiki: wxcharts.com
Autor: Angelika Zięba

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.