Bieżący tydzień przynosi imponująco wysokie wartości temperatur w skali kraju. Przez ostatnie dni na stacjach synoptycznych notowaliśmy regularnie przedział temperatury powietrza w zakresie nawet 16°C-18°C. Nadzwyczaj ciepły okres nad obszarem Polski w ostatnim tygodniu lutego był głównym składnikiem przyczyniającym się do zapisania minionego miesiąca luty jako rekordowo ciepłego. Średnia temperatura powietrza w lutym była aż o 5,9°C wyższa w stosunku do normy wieloletniej. Początek marca zaczęliśmy również wyraźnie ciepło i taki stan rzeczy pozostanie z nami na weekend oraz początkiem nowego tygodnia. W dłuższym horyzoncie czasowym doświadczymy jednak zmian w pogodzie, które objawią się ochłodzeniem i powrotem przymrozków
Sobota – ciepło z okresowym zachmurzeniem
Weekend rozpoczniemy dosyć ciepło. Już przed południem wzdłuż zachodniej i południowej połowy kraju temperatura powietrza osiągać będzie 10°C-12°C, aby popołudniu wzrosnąć maksymalnie do 12°C-15°C nad w/w regionami, ale także w centrum i na północy. Chłodniej zrobi się na wschodzie i północnym wschodzie (7°C-12°C). Ważną rolę w osiągnięciu temperatury będzie odgrywać zachmurzenie, które w tym dniu ma być zmienne, kształtując się na poziomie umiarkowanym i dużym. Prognozy numeryczne więcej zachmurzenia prognozują dla południowej części kraju, gdzie dodatkowo mogą pojawić się słabe opady deszczu (głównie Małopolska)
Ciepło również w niedzielę
Ostatni dzień tygodnia dobrze wpasuje się w jego ogólną charakterystykę. Dzień mijać ma ponownie pod wpływem wysokich temperatur zwłaszcza od południa przez centrum po północny zachód – miejscami nawet 14°C-15°C. Ponownie chłodniej będzie w północno-wschodnim fragmencie kraju z temperaturą maksymalną do 10°C. Podobnie jak w sobotę, pojawi się zachmurzenie, choć powinno ono tym razem koncentrować się głównie na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Przelotne opady deszczu są możliwe głównie od Lubelszczyzny i Podkarpacia (północ) po Mazowsze. Więcej rozpogodzeń modele numeryczne prognozują dla regionów południowych, centralnych oraz zachodnich. Na północnym wschodzie w ciągu dnia wystąpić może umiarkowany wiatr z południowo-wschodniego sektora w porywach osiągający do 40 km/h.
Początek nowego tygodnia wciąż ciepły, kolejne dni z postępującą adwekcją chłodu
Wysokie wartości temperatur pozostaną częściowo nad Polską jeszcze na początku nadchodzącego tygodnia. W poniedziałek na południu i południowym wschodzie temperatura powietrza osiągać może nadal 15°C-17°C, zaś we wtorek do 12°C-13°C. Każdy kolejny dzień przyniesie jednak zauważalne spadki temperatury, odczuwalne szczególnie na północy i północnym wschodzie. Powodem tego będzie znaczna reorganizacja ośrodków barycznych nad Europą. Wspomaganie napływu ciepłego powietrza do Polski możliwe jest dzięki obecności głębokiego niżu biegnącego od Wysp Brytyjskich po kraje Europy zachodniej, który wraz z wyżem rosyjskim „zaciąga” cieplejsze powietrze z południa i południowego wschodu kontynentu. Przytaczany niż będzie jednak szybko słabł, zaś nad Skandynawią i Rosją obserwowany będzie rozwój układu wyżowego, stanowiącego klasyczną „blokadę” wyżową. Przy takiej konfiguracji pola barycznego kierunek napływu powietrza zacznie zmieniać się na wschodni i północno-wschodni, skąd o tej porze roku dociera zimne powietrze kontynentalne.
Wraz z upływem kolejnych dni przyszłego tygodnia, temperatura powietrza powinna kształtować się w zakresie 2°C-7°C przy czym najcieplej powinno być wzdłuż południowej połowy Polski, zaś najchłodniej w północnych i północno-wschodnich województwach. Choć za dnia zakres temperatur powinien w większości przypadków utrzymać się na plusie, tak nocami możemy spodziewać się większych przymrozków szczególnie w sytuacji potencjalnych rozpogodzeń jakie towarzyszą wyżowej pogodzie.